PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Teplice - Prior (Teplice - Prior) - Historie OD Prior

Přispěl: Fanda Podzimek

Ve dvacátých letech minulého století, v době konjunktury hospodářství mladé Československé republiky, se soukromý i bankovní kapitál zaměřil na obchodní podnikání s tím, že zisky z obchodů dávají nejrychlejší návratnost investic.

Jednotliví obchodníci a akciové společnosti zahájili stavby obchodních domů nebo prováděli přestavby vhodných budov na obchodní domy. Mezi investory se objevují i taková jména jako Baťa, Auder a syn, Breda a Weinstein, Brouk a Babka apod.


Od té doby prošly obchodní domy složitým vývojem, který se na nich „ podepsal “ jak postupnou změnou vlastníků, tak i jejich organizačním začleněním zejména v období 50-tých a 60-tých let minulého století. K historickým budovám z předválečné republiky přibyly stavby nových nákupních středisek se statutem obchodních domů a v roce 1965 vznikl tehdejší oborový podnik – Obchodní domy Bratislava s celostátní působností řídící cca 30 obchodních domů. V lednu 1969 byl zřízen trust PRIOR, obchodní domy s generálním ředitelstvím v Bratislavě.

V 70-tých letech minulého století byla vybudována v celé republice řada obchodních domů pod značkou PRIOR a jejich výstavba pokračovala až do poloviny 90-tých let. Po revoluci v listopadu 1989 se jednotlivé obchodní domy privatizovaly v samostatné právnické subjekty s vlastním hospodařením a buď byly odkoupeny zahraničními investory, nebo byly akcionáři sdruženy do větších celků. Až do té doby byly všechny obchodní domy plnosortimentní a veškeré činnosti spojené s nákupem i prodejem zboží byly zajišťovány jejich vlastními pracovníky.


Společnosti PRIOR, obchodní domy, a.s. založené v roce 1996, v současnosti patří šest obchodních domů, a to v Prostějově, Krnově, Přerově, Kroměříži, Zlíně a Teplicích. V převážné většině jsou umístěny v centrech měst. Bohatá nabídka zboží je zajištěna pronájmem prodejních prostor nájemcům se specializovaným sortimentem, vlastní prodejní činnost společnost neprovozuje. V každém obchodním domě je velkoprodejna potravin firem BILLA nebo HRUŠKA, zastoupeny jsou také sortimenty elektrozboží, nábytek, domácí potřeby, hračky, papírenské zboží, klenoty, hodinky, parfumerie, dárkové předměty, dětské zboží a kočárky, oděvy, textil, obuv, bytový textil, galanterie, kožená móda, oblečení pro volný čas, výpočetní technika, PC hry, mobilní telefony, drogistické zboží a také občerstvení zákazníků. K doplnění nabídky jsou poskytovány služby jako výroba klíčů, opravny obuvi a oděvů, výroba nábytku na míru, oken, daňové poradenství, lékárenské zboží, čistírna oděvů, půjčovny DVD atd..

Snahou společnosti PRIOR, obchodní domy, a.s. je zatraktivnit nabídku zboží i prodejní prostředí, a to jak dílčími úpravami interiérů, tak i plánovanými rekonstrukcemi celých objektů. Projektová dokumentace zásadní rekonstrukce a modernizace je zpracována pro obchodní domy ve Zlíně, Přerově a Teplicích. V dalších lokalitách jsou studie připravovány.


Vloženo: 13.9.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 99 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist