Leopoldhammer (Leopoldovy Hamry) - Historie
Beigetragen:
Miroslav LandaLeopoldovy Hamry jsou romantické údolí v lesích jen 10 km vzdunou čarou severozápadně od Sokolova, za Krajkovou. Údolím probíhá málo vyuívaná silnička, která spojuje Krajkovou s Luby a Kraslicemi. Dalo by se říct, ideální místo pro relaxaci a houbaření.
Leopoldovy Hamry (dříve Leopoldhammer, nářečně Hoama Hamr) byly vesnicí, ač ji nic nepřipomíná. Jak hned uvidíme, její alfou a omegou byl Libocký potok, který se podepsal na jejím vzniku, osudu dlouhém est set let i na jejím zániku.
Zemědělská usedlost na hartenberském panství byla prvně zmíněna 1350 a 1486 pod jmény Luphartzsgrun a Liebhardtgrün (Luphartzova či Liebhardtova usedlost). My u z dřívějka víme, e koncovka grün znamenala zemědělskou usedlost. V příponě hammer slyíme rachotit buchar. Kdy si přimyslíme plouchání potoka, klapot mlýnů a umění lesů, snadno se dovtípíme, čím se lidé dříve ivili a o čem se bavili.
Rudní základnou hamru byla elezná ruda. Pozůstatky těby jsou dobře čitelné v terénu severně od Leopoldových Hamrů na Vysoké pasece směrem k Bernovu, kudy prochází svazek il. Linie nebezpečně prosedajících achtic a tol se táhne v délce asi 250 m. Uprostřed loiska byl vyhlouben povrchový lůmek eliptického půdorysu. Lom na svahu byl důvtipně odvodňován 35 m dlouhou tolou, vyraenou z boku, s dobře zachovanou klenbou a komunikující s propadem na dně lomu.
Pro zuitkování dřeva lesů zaloili Auerspergové nad Hamry panskou sklářskou hu. Říkalo se jí podle paní hraběnky Frantičina hu. Vyrábělo se tam sklo pro Starckovy minerální závody. Sklářské výrobky pak lidé obdivovali v krajkovském muzeu, které vytvářel řídící učitel Christl. Skleněné flakony se nacházely po domácnostech. Duhovou sklovinu občas vyplaví Libocký potok z bolevníkového háje na ruinách sklárny.
Energii Libockého potoka vyuívala kromě hamru a sklárny hned celá řádka mlýnů. V jednom z nich se vyráběly i dětské hudební hračky, odtud zvukomalebná přezdívka Túta-Fabrik. V roce 1910 si obec Krajková postavila v Hamrech elektrárnu. Vyhledávanou atrakcí rodinných výletů byl pramen kyselky Saling (Slaný), dokonce s malými lázněmi.
Později zbylo obyvatelům Hamrů dřevorubectví, paličkování krajek a zemědělství. Lidí tu ilo nejvý 308 (rok 1936) v 55 domcích.
Kdy bývalí obyvatelé Hamrů směli poprvé po deseti letech navtívit vesnici, odkud byli 1946 vyhnáni, nali jetě skoro vechny domy, avak prázdné, vyrabované, s vytlučenými okny. Jen v údajné lesnické kole bylo ivo. Píe o tom paní Herta Huber ve vzpomínkové knize Die Grenze ist die alte Gartentür, která vyla 2011. Jiný pamětník, pan Reinhold Erlbeck, o existenci lesnické koly pochybuje, ale připoutí, e revír slouil k praktické výuce lesních adjunktů.
Leopoldovy Hamry zanikly 1967 při výstavbě vodní nádre Horka na Libockém potoce. Přehrada Horka byla vybudována 1966-1969 jako vodárenská nádr, která zásobuje Sokolovsko pitnou vodou. Podle informací z Povodí Ohře je zemní hráz vysoká a 40 m, voda hluboká 34 m, nádr dlouhá 6 km, zatopená plocha rozlehlá 130 ha a objem vody dosahuje 19 miliónů m3. To je ve o dokonale zaniklé obci Leopoldovy Hamry.
Zaniklé Leopoldovy Hamry propůjčily jméno přírodnímu parku, který se rozkládá v Kruných horách mezi Krajkovou, Kraslicemi a Luby.
Zdroj: Lubský zparvodaj, autor RNDr. Petr Rojík
Eingegeben: 9.9.2013