PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Blaschkova věž - Javorník (Blaschkova věž - Javorník) - Krátce

Přispěl: Fanda Podzimek

Na konci 19. století byl na vrcholu vystavěn hostinec Obří sud (dřevěná konstrukce s rozměry 12 x 14 m), která byla velmi podobná té jenž se nachází nad obcí Lázně Libverda. Konstrukce sudu byla na vrchol dopravena ze stavební výstavy ve Vídni v roce 1899. Vedle Obřího sudu ještě stála tzv. Blaschkova věž, což byla rozhledna. Během válečných let věž značně utrpěla a na přelomu 40. a 50. let musela být z bezpečnostních důvodů stržena. Pro Obří sud se stalo osudovým datem 20.září 1974, kdy unikátní objekt kompletně shořel. Později se několikrát uvažovalo o jeho obnově i o znovupostavení rozhledny.

V roce 2011 byla dostavena replika oblíbeného Obřího sudu, který se nachází na vrcholu kopce na místě dřívějšího (dnes vedle radiokomunikační věže). Otevřena byla na začátku října 2011.
Vloženo: 31.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 16 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist