PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Růženina Huť - Skuhrov nad Bělou (Růženina Huť - Skuhrov nad Bělou ) - Historie

Přispěl: Fanda Podzimek

V údolí říčky Bělé bývala donedávna nejvýše položenou fabrikou Růženina huť, jejíž historie se v roce 2011 po téměř dvou staletích definitivně uzavřela.

Huť u Skuhrova nad Bělou, kde se železná ruda těžila s přestávkami již od 16. století, dokončil v roce 1822 František Antonín Kolovrat-Libštejnský a pojmenoval ji po své manželce. Fabrika se tím stala největší železárnou v Orlických horách. Koncem 19. století ji odkoupili bratři Porkertové a postupně celý provoz výrazně přestavěli a zmodernizovali, vystavěna byla vodní elektrárna. Postupně ve svých fabrikách orientovali výrobu na lité pianové desky, jež dodávali do několika továren na piana v Rakousku, a na součásti pro řadu strojů (buchary, rámové pily, odlitky pro kamna apod.). 1. října 1906 byla ve zdejší fabrice zahájena výroba strojků pro domácnost Porkert. Stala se jedinou továrnou tohoto druhu na území tehdejší monarchie a tak nebyly s odbytem problémy - v roce 1911 bylo vyráběno již kolem 100 000 kusů kuchyňských strojků ročně. Následoval však požár a hubená válečná léta, nicméně v roce 1928 činila roční výroba kolem 400 000 ks, z nichž 75% se vyváželo do zahraničí.

Období prosperity a výborně fungujícího podniku skončilo se znárodněním v roce 1948. Majitelé byli ze své fabriky vyhnáni a výroba pod hlavičkou Orlických strojíren, n.p. již jen skomírala, několikrát byl podnik určen k likvidaci a poté opět obnoven. Po změně režimu sice pět dětí původních majitelů dostalo podnik s fungující výrobou kuchyňských mlýnků a pianových rámů zpět v restituci, byla to však jen labutí píseň. Povodeň, posilování kurzu koruny a nekalá konkurence, která dodávala okopírované skuhrovské mlýnky vyrobené v Číně - levnější a o to méně kvalitnější - to vše i přes soudní spory s dodavatelem podvodných výrobků zapříčinilo krach firmy.

Dnes už se zřejmě ani nesetkáme s připomínkou někdejší významné továrny v podobě továrních hal v údolí nad Skuhrovem; v průběhu července 2011, kdy vznikly přiložené fotografie, byly budovy postupně demolovány. (fabriky.cz)


Vloženo: 31.8.2013



Komentáře a upřesňující informace


strojky na maso [Pavel Kramář 30.8.2017 12:48] | Reagovat
Pět let jsem tam pracoval jako vedoucí slévárny.
Bylo to v letech 1998-2002.(přibližně)
V této době to byla prosperující továrna.
Jednou mi pan Milan Porkert říkal, že některé africké státy si objednávají víc strojků, než mají počet obyvatel.
Jinak pane Podzimku - zdravím - PK
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   


Processing time: 27 msec.
IP address = 3.147.74.247
desktop version