Hrochův Týnec - cukrovar (Hrochův Týnec - cukrovar) - Historie
Beigetragen:
Fanda PodzimekPočátky cukrovarnictví v Hrochově Týnci se zdaleka nedatují vznikem nového cukrovaru v roce 1969, protoe vaření cukru zde má podstatně delí tradici. V roce 1871 vznikl v tomto malém městečku leícím 10 km od Chrudimi První rolnický cukrovar, který byl během své existence několikrát rekonstruován a i on byl, stejně jako řada dalích cukrovarů, v roce 1948 znárodněn (2).
Zlom přiel v roce 1969, kdy byl původní cukrovar zruen a nahrazen novým. Úvahy o stavbě nového, velkého a moder‐ ního cukrovaru se objevily poprvé ji v roce 1961. Bylo zvao‐ váno několik variant na umístění cukrovaru, z nich byl vybrán návrh vystavět cukrovar východně od Hrochova Týnce mezi obcemi Hrochův Týnec, Čankovice a Bořice. Ani tato varianta vak nebyla zcela bez obtíí. Problematický se jevil předevím zábor velmi úrodné a kvalitní orné půdy v řepařské oblasti, který nesla nelibě místní zemědělská drustva v Čankovicích a Bořicích, jim tak vznikala nemalá koda. Určitý problém také představovalo napojení na veřejné sítě, místo stavby bylo dosti vzdáleno od vodovodního i kanalizačního řádu, dalí náklady si
vyádalo přemostění řeky Novohradky při stavbě elezniční vlečky.
Plány na stavbu dostaly brzy jas‐ nějí obrysy, po schválení projektu v květnu 1965 začalo hledání dodava‐ tele pro stavbu a technologie. Protoe kapacita domácích stavebních podniků a strojíren byla nedostatečná, rozhodl se nakonec investor pro kompletní dodávku cukrovaru na klíč z Polska v rámci RVHP (2). Poláci připravili nabídkový projekt, který byl po dopl‐ nění v září roku 1966 schválen a byl podepsán kontrakt mezi podnikem zahraničního obchodu Technoexport Praha a podnikem polského zahranič‐ ního obchodu Cekop Varava, který zajioval dodávku. Generálním pro‐ jektantem byl Chemadex Varava (1).
V souhrnném projektovém řeení byly vyčísleny konečné náklady na stavbu, celková cena byla stanovena na 277,739 mil. Kčs. Do zkuebního provozu měl být cukrovar uveden 1. 10. 1969, stavba měla být definitivně dokončena v březnu roku 1970 a v říj‐ nu tého roku zahájen trvalý provoz. Cukrovar měl zpracovávat 4 000 t řepy za den a při průměrné délce kampaně 75 dní měl zpracovat 300 tis t. cukrov‐ ky při plánované cukernatosti 17,4 %. Předpokládaná ivotnost nového zá‐ vodu se počítala u budov na 50 let, u strojního zařízení na 2025 let (1).
Stavba cukrovaru započala v led‐ nu roku 1967 vytvořením zázemí pro polské pracovníky, práce na vlastní vý‐ stavbě cukrovaru začaly v červnu tého roku. Stavbu po celou dobu jejího vzni‐ ku provázely nejrůznějí komplikace, počínaje nedůvěrou místních obyvatel přes nepřízeň počasí a konče nedo‐ drováním harmonogramu stavebních prací a ne vdy ideální komunikací s polskou stranou (2).
Dosti zajímavým aspektem stavby bylo to, jak ji vnímali obyvatelé okol‐ ních vesnic. Přes počáteční nedůvěru a kritické poznámky, které vyvolával předevím zábor velké plochy půdy v okolí, si nakonec místní na stavbu a její budovatele celkem rychle zvykli. Po celou dobu se dostávali do kontaktu s polskými pracovníky a jejich vzájem‐ né vztahy líčí prameny jako poměrně nekomplikované. Polákům větinou nedělalo potíe navazovat kontakty a také se docela rychle učili základům četiny, které mísili s poltinou. Účast‐ nili se různých akcí, které se v okolí konaly, a u se jednalo o taneční zába‐ vy, plesy, návtěvy kina či sportovních utkání. Vedení nového cukrovaru pro ně pořádalo pravidelné zájezdy po re‐ publice, které měly kulturně‐politický podtext. Pokud se objevovaly stínosti na Poláky, tak větinou v souvislosti s alkoholem. Prameny zmiňují, e nejčastějím prohřekem byl nástup do práce v opilosti a výtrnosti v místních hostincích (2).
Určité napětí, o něm prameny mlčí, ale víme o něm od pamětníků, nastalo po srpnové invazi vojsk Varavské smlouvy v roce 1968, kdy se okupace Československa účastnila také polská armáda. Protoe vak situace na venkově zdaleka nebyla tak napjatá jako v Praze a ve změti informací nebylo jasné, jak se věc dále vyvine, nepřikročilo se k ádným radikálním řeením. Poltí pamětníci dokonce nezaznamenali ádné negativní reakce místního obyvatelstva, s největí pravděpodobností také proto, e tuto část republiky obsazovali Sověti.
Během léta 1969 probíhaly dokončovací práce a od konce června do půlky října byla nová stavba postupně přejímána. To u vak probíhala první zkuební kampaň, která začala 6. 10., během ní byly odstraňovány poslední závady a nedostatky. Kvalita prvního cukru (zatím se vyráběl jen krystalový) nebyla příli dobrá, s probíhající kampaní se ale ve doladilo tak, e se 30. 11. 1969 podařilo dosáhnout maximálního výkonu cukrovaru; tento den zpracoval 4 112 t cukrovky, čím překonal projekto‐ vanou kapacitu (obr. 1.).
Fungování cukrovaru v letech 19702002
Kampaní v roce 1970 byl zahájen garanční provoz, který ji zajiovali četí zaměstnanci. V následujících letech se provoz cukrovaru postupně stabilizoval a jeho technologie se nadále rozrůstala o nová zařízení, a to zejména na úseku balení cukru.
Společenské a politické změny, které začaly sametovou revolucí v roce 1989, zasáhly i cukrovar v Hrochově Týnci, který byl součástí státního podniku Cukrovary Hradec Králové. V květnu roku 1992 byl cukrovar privatizován při kupónové privatizaci jako Východočeská cukerní, a. s., Hradec Králové. Sloitá finanční situace Východočeské cukerní pak vedla k dal‐ í změně vlastnických poměrů: v roce 1993 vzniká Cukrovar Hrochův Týnec, a. s., přičem Východočeská cukerní, a. s., je 100% vlastníkem jeho akcií ty pak v listopadu 1994 prodala společnosti Cukrspol Praha‐Modřany. Na konci roku 1999 byla dceřiná společnost Cukrovar Hrochův Týnec, a. s., fúzí připojena do společnosti Cukrspol (stejně i Cukrovar Zvoleněves, a. s.) (3, 4).
V roce 1995 proběhla v Hrochově Týnci jedna z posledních velkých investičních akcí. Cukrovar se ji dlouhodobě potýkal s nedostatkem místa pro vyrobený cukr, proto přistoupil ke stavbě cukerního sila s kapacitou 20 tis. t. Jeho vybudování bylo opět zadáno polské firmě Chemadex Varava a stálo cca 78 mil. korun (2). Impozantní stavba sila nesoucí název závodu se stala symbolem cukrovaru v Hrochově Týnci, a to i přesto, e vznikla a v závěru jeho existence (obr. 2.). Ve druhé polovině devadesátých let prola větina zařízení v cukrovaru rozsáhlými úpravami a závod byl v tomto období kompletně modernizován (5). Díky tomu se stal jedním z nejlépe vybavených a největích cukrovarů u nás. V roce 2001 pak získal Certifikát jakosti ISO 9002, co byl významný a přínosný krok k dalímu rozvoji firmy.
V dalím osudu cukrovaru Hrochův Týnec začala hrát vý‐ znamnou roli britsko‐francouzská společnost Eastern Sugar BV. Ta po kuponové přivatizaci koupila 27 % akcií společnosti Cukr‐ spol Praha‐Modřany, které zůstaly v drení státu (3). Nákupem dalích akcií posléze získala ve společnosti Cukrspol rozhodující vliv (podobný záměr měl i British Sugar) a v létě 2001 bylo
rozhodnuto o sloučení společností s kapitálovým zastoupením Eastern Sugar do Eastern Sugar ČR, a. s. (týkalo se i Hanáckých cukrovarů, a. s., s cukrovary Kojetín a Němčice nad Hanou). Společnost Cukrspol v předchozím roce dosáhla historicky vý‐ konově i ekonomicky nejlepích výsledků, v roce 2001 (s novým vedením) vak nenaplnila kvótu výroby cukru (dle Nařízení vlády ČR č. 114/2001 Sb.). V lednu 2002 pak společnost Eastern Sugar oznámila uzavření cukrovaru Modřany. I tak zůstala tato společnost s cukrovary v Hrochově Týnci, Němčicích a Kojetíně po Cukrovarech TTD druhým největím výrobcem cukru u nás.
Ukončení provozu cukrovaru
V tomto období se ale ji nad cukrovarnictvím ve střední Evropě začala stahovat mračna. Evropská unie musela na základě rozhodnutí Světové obchodní organizace omezit ochranu svého trhu s cukrem a vývoz subvencovaného cukru, v důsledku toho přistoupila k reformě cukerního pořádku, která vstoupila v platnost 1. července 2006. Cílem reformy bylo zruit přiblině 6 mil. t kvót, a zajistit tak rovnováhu na trhu s cukrem po uplynutí čtyřletého přechodného období. Výrobci v EU tak byli nuceni k omezování produkce hluboko pod výrobní kapacity. Těm, kteří svou kvótu odevzdali, byla nabídnuta kompenzace.
Společnost Eastern Sugar nabídnutou příleitost vyuila a rozhodla se uzavřít vechny své cukrovary v ČR (tři závody), na Slovensku (Dunajská Streda) a v Maďarsku (Kaba). Tisko‐ vou zprávou oznámila 10. 10. 2006, e zahájila konzultace se zaměstnanci svých pěti závodů s cílem poádat o prostředky restrukturalizačního fondu EU. Společnost k tomu vedlo i to, e kompenzace se měly v dalích letech sniovat (6). Česká re‐ publika odchodem Eastern Sugar přila o kvótu cukru 102 472 t. Eastern Sugar obdrela kompenzaci 730 eur za kadou tunu kvóty, plus restrukturalizační podporu. Společnost ádala za svou kvótu maximální kompenzaci ve výi ca 2 mld. Kč (třetina byla určena pěstitelům cukrovky a smluvním poskytovatelům strojů), podmínkou byla úplná likvidace vech uzavřených závodů. O areály i se zaměstnanci vak záhy projevila zájem společ‐ nost Onivon zabývající se výrobou bioplynu, která slibovala zachovat zaměstnanost i zemědělskou produkci v přísluných regionech (7). Eastern Sugar proto podala Státnímu zemědělské‐ mu intervenčnímu fondu podnět k přehodnocení restrukturali‐ začního plánu, zároveň ale odmítla slevit ze svých poadavků na vyplacení nejvyí moné kompenzace. Státní zemědělský intervenční fond vzhledem k tomu a také k nejasnostem okolo firmy Onivon tento návrh zamítl (8).
Poslední kampaň v cukrovaru Hrochův Týnec proběhla na konci roku 2006, zaměstnanci byli proputěni k 1. 4. 2007. Přestoe přijali zprávu o ukončení provozu cukrovaru se znač‐ ným roztrpčením a obavami o svou budoucnost, ve výsledku příli zklamaní nebyli. Díky výhodné kolektivní smlouvě, kterou odborová organizace vyjednala se společností Eastern Sugar, dostali zaměstnanci několik odstupných platů, jejich počet se určoval podle různých hledisek a pohyboval se v průměru mezi 1116 platy. Nejdůleitějím hlediskem byl počet odpracovaných let, tak např. strojní mechanik (enatý, s jedním dítětem), pracu‐ jící v cukrovaru v provozu extrakce 13 let, dostal 14 odstupných platů. Mnohým z nich tak vlastně konec cukrovaru vylepil jejich finanční situaci. I tak se tento přínos jevil větině bývalých zaměstnanců dosti diskutabilní a s cukrovarem se mnozí, zejména ti starí, loučili těko. Zcela nespokojení nezůstali ani dodavatelé řepy, i oni do‐ stali značné finanční prostředky, které jim kompenzovaly ztráty způsobené uzavřením cukrovaru.
Zajímavým momentem konce cukrovaru se stal symbolický pohřeb, který uskutečnili dopravci řepy v závěru poslední kam‐ paně. Účastnili se ho také zaměstnanci cukrovaru, a to nejen ti, kteří byli právě na směně. Potřeba rozloučit se se závodem, který mnohým z nich řadu let poskytoval nejen zaměstnání ale i pocit profesní hrdosti a který byl dominantou krajiny, kde ili, byla přirozeným vyústěním tohoto procesu. Zajímavým svědectvím o tom, jak oni sami vnímali konec cukrovaru, je parte, které nechali na tento pohřeb vytisknout. Je v něm uvedeno: U jsem dokouřil, dopářil, dokrouhal, poslední sladkou ávu dovařil. Zra- dou cizáckých vlastníků, diskriminační politikou Evropské unie, nečinností korytářů v Bruselu a v Praze dostal jsem smrtelnou ránu od neviditelné ruky trhu. Zemřel jsem po nedoitých 40-ti letech tvrdé práce a sladkého vaření. Poslední rozloučení se bude konat po skončení kampaně 2006. Smuteční hostina zbytečných cest na úřady práce a sociálního zabezpečení a trapné domáhání se svého důstojného ití se bude konat od posledního zablafání prouka- tého komína. Jménem pozůstalých: vedení cukrovaru, pracovníci a brigádníci, dodavatelé řepy, surovin a zařízení a ostatní příbuzní a kamarádi. Text sám nejlépe vypovídá o tom, co si o likvidaci cukrovaru myslel obyčejný selský rozum (9).
Na počátku roku 2008 byla zahájena demolice cukrovaru v Hrochově Týnci (obr. 3. a 4.) (10, 11). Likvidace byla svěřena firmě APB Plzeň, která do konce roku 2008 vytvořila z areálu cukrovaru jen holou pláň (obr. 5.). Likvidace vyvolávala značnou pozornost nejen místních obyvatel. Po celý rok 2008 zajíděly k bývalému areálu cukrovaru automobily a jejich posádky ob‐ hlíely trosky mizejícího závodu. Rozruch vyvolávalo zejména bourání komínu a likvidace sila, které bylo srovnáno se zemí jako poslední objekt cukrovaru. Na některých mapových serverech je stále jetě k nalezení snímek celého cukrovaru (13). Je jen otázkou času, kdy zmizí i odsud.
Eingegeben: 23.8.2013