PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Cukrovar - Mělník (Cukrovar - Mělník) - Historie

Přispěl: Fanda Podzimek

Cukrovar v Mělníku byl původně malým závodem na výrobu surového cukru. Pod názvem „Společná továrna na cukr u Mělníka“ existoval 42 let. Byl postaven a zprovozněn v roce 1869 na břehu Labe. Zakladateli byli místní sedláci a živnostníci. V roce 1910 byl cukrovar převzat „Českou společností pro průmysl cukerní, a. s.“ kapitálově silnou firmou Živnostenské banky jako svůj výhledový závod a také z důvodu přestěhování její rafinérie z Domažlic. Od první kampaně 1913/1914 výroba neustále rostla až do světové krize třicátých let. Mělník tak patřil mezi 5 největších cukrovarů 20. až 90. let, svými výrobky zejména různými druhy a velikostmi kostkového cukru a krystalu se proslavil prakticky v celém světě, vývoz tvořil každoročně více než polovinu výroby.
Mělník byl prvním průmyslově vedeným cukrovarem na českém území, který zpracoval surový třtinový cukr. Stalo se tak v roce 1940 s velmi dobrými výsledky. Později, po Karibské krizi, patřil mezi 5 českých cukrovarů, který v letech 1962 až 1990 rafinoval v převážně jarní kampani každoročně okolo 40 tisíc tun surového třtinového cukru. Po druhé světové válce byl cukrovar znárodněn již v první vlně v roce 1947 a v majetku státu zůstal celých 43 let..
Po roce 1989 byl mělnický cukrovar součástí úplně prvních uskutečněných privatizací v českém cukrovarnictví. Od roku 1991 se stal hlavní výrobní jednotkou Pražské cukerní společnosti, a. s. Investice v průběhu posledních 15 let byly směřovány zejména do zvýšení kapacity surovárenské části. Závod po vstupu dobrovické společnosti do Pražské cukerní v posledních kampaních zpracovával okolo 3 300 tun řepy za den a dosahoval vyrovnaných výsledků v porovnání s ostatními závody skupiny. Poslední kampaň mělnického cukrovaru začala 25. září 2003. Výrobní zařízení cukrovaru definitivně utichlo 5. prosince.

Vloženo: 23.8.2013



Komentáře a upřesňující informace


Zvon z cukrovaru [Martin Bartoš 8.11.2013 11:40] | Reagovat
Německému známému (rodák z Krkonoš) se podařilo získat od německého sběratele zvon pro zvoničku v Krausových Boudách s nápisem Cukrovar a Rafinerie Mělník, R 1947. Existují informace o tomto zvonu?
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 66 do následujícího políčka:

   





VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist