PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
kostel sv. Alžběty - Benešov (kostel sv. Alžběty - Benešov) - Info

Přispěl: Fanda Podzimek

Kostel byl jednoduchou obdélnou stavbou s neodsazeným, trojboce uzavřeným presbytářem. - Kostel sv. Alžběty byl pravděpodobně založen jako gotický už v průběhu 13. století, konkrétní prameny ovšem chybějí. Za jeho zakladatele je považován některý příslušník pánů z Benešova. Snad současně s kostelem byl zřízen i špitál. Během válečných událostí 17. století byl zřejmě poničen, neboť roku 1677 byl znovu vysvěcen jako špitální kostel. Znovu zřízen byl v roce 1703 hrabětem Přehořovským, který založil nadaci pro 12 chudých měšťanů. Kostel byl zrušen v v roce 1796 v rámci josefínských reforem a prodán Josefu Váňovi, který jej přestavěl na hostinec. Budova sousedního špitálu vyhořela roku 1826, ale byla opravena. Bývalý kostel i s někdejším špitálem byly zbořeny v roce 1965.

Vloženo: 21.8.2013Komentáře a upřesňující informace


kostel sv. Alžběty - Benešov [Libuše Váňová 5.2.2014 14:36] | Reagovat
Na sklonku 18.století byl na základě guberniálního povolení kostel sv. Alžběty zrušen a ve veřejné dražbě jej v roce 1796 získala obec benešovská a po té, co byl poškozen požárem, byl v roce 1797 prodán Filipu Váňovi. Ten jej posléze přeměnil na hostinec. Filip Váňa postoupil v roce 1806 špitální budovu za 2000 zlatých synovi stejného jména. Hostinec zde fungující prodal Filip Váňa Josefu Váňovi.Když pak v roce 1826 vyhořela budova špitálu, koupil ji 13.října 1827 za 1100 zlatých již zmiňovaný Josef Váňa, ranhojič na panství komornohrádeckém. Po jeho smrti (+1855) zdědila dům Anna Váňová a ta jej v roce 1868 prodala manželům Františkovi a Barboře Šturcovým.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 12 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist