Adolfsgrün Kapelle St. Antonius von Padua (Adolfov Kaple sv. Antonína Paduánského) - Info
Beigetragen:
Fanda PodzimekKdy byl v roce 1889 vybudován na území Větrova hřbitov, slouící i pro vedlejí Adolfof, začala radnice uvaovat o monosti výstavby vlastního svatostánku. Pro svůj záměr nalezla podporu jak politických tak i církevních orgánů a konečný souhlas se stavbou kaple dali obecní zastupitelé na svém zasedání 21.dubna 1901. Protoe obec na takovouto velkou investici neměla dostatek peněních prostředků, vyhlásila sbírku, která byla víc ne úspěná. Mezi největí dárce se zapsal náboenský fond, horský spolek a dokonce i císař Frantiek Josef I a to kadý částkou 1000 K. Sbírka vynesla celkem 5000 korun, ke kterým obec přispěla ze svého rozpočtu dalími 5000 korunami. A tak jetě v téme roce (1901) byla stavba kaple zahájena, přičem zakázku získala stavební firma Grohmann z Petrovic. Ke stavbě přispěl svým dílem také majitel hospodářství Hermann Zechel z čp.32, který obci daroval pozemek přes který vedla z Nakléřova do Větrova polní cesta. Vnitřní prostor kaple byl hotov v roce 1902 a na jejím vybavení se podílel i majitel panství Chlumec, hrabě Westphalen, který věnoval hlavní oltář a varhany. Celkové stavební náklady dosáhly výe 18.188 korun a 20 haléřů.
Slavnostní vysvěcení kaple, věnované Sv.Antonínu Paduánskému, provedl 14.září roku 1902 biskupský vikář páter Ditmar Pohl za veliké účastí nejen místních obyvatel Větrova, ale i velikého počtu lidí ze sousedních vesnic. Mezi nejvýznamnějí hosty patřil bezesporu princ Max von Sachsen, který vystoupil se slavnostním projevem. Na jeho počest byla později u hlavního vstupu do kaple umístěna pamětní deska, která měla budoucím generacím připomínat tuto důleitou a slavnostní událost v ivotě obce.
V té době byl v Obersdorfské farnosti slouícím farářem páter Josef Nepustil, který na poádání okresního hejtmanství a s povolením Litoměřické biskupské konsistoře převzal církevní správu ve filiálním kostele ve Větrově ( filiální kostel je v katolické církvi kostel při něm není zřízená farnost a který tak patří do správy faráře sídlícího jinde). Jedenkráte za měsíc v sobotu a rovně ve svátky, měl slavnostní kázání a mi, a to bez nároku na odměnu od Větrovských věřících. Podle potřeby se zde také konaly křty, svatby a pohřby,tyto obřady ji museli účastníci panu faráři zaplatit.
Kaple s věičkou byla kolem roku 1965 zbořena. Ve věičce se nacházel zvon z 18.století od Jana Kritiána Schunka.
Eingegeben: 20.8.2013