PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Adolfov Kaple sv. Antonína Paduánského (Adolfsgrün Kapelle St. Antonius von Padua) - Info

Přispěl: Fanda Podzimek

Když byl v roce 1889 vybudován na území Větrova hřbitov, sloužící i pro vedlejší Adolfof, začala radnice uvažovat o možnosti výstavby vlastního svatostánku. Pro svůj záměr nalezla podporu jak politických tak i církevních orgánů a konečný souhlas se stavbou kaple dali obecní zastupitelé na svém zasedání 21.dubna 1901. Protože obec na takovouto velkou investici neměla dostatek peněžních prostředků, vyhlásila sbírku, která byla víc než úspěšná. Mezi největší dárce se zapsal náboženský fond, horský spolek a dokonce i císař František Josef I a to každý částkou 1000 K. Sbírka vynesla celkem 5000 korun, ke kterým obec přispěla ze svého rozpočtu dalšími 5000 korunami. A tak ještě v témže roce (1901) byla stavba kaple zahájena, přičemž zakázku získala stavební firma Grohmann z Petrovic. Ke stavbě přispěl svým dílem také majitel hospodářství Hermann Zechel z čp.32, který obci daroval pozemek přes který vedla z Nakléřova do Větrova polní cesta. Vnitřní prostor kaple byl hotov v roce 1902 a na jejím vybavení se podílel i majitel panství Chlumec, hrabě Westphalen, který věnoval hlavní oltář a varhany. Celkové stavební náklady dosáhly výše 18.188 korun a 20 haléřů.
Slavnostní vysvěcení kaple, věnované Sv.Antonínu Paduánskému, provedl 14.září roku 1902 biskupský vikář páter Ditmar Pohl za veliké účastí nejen místních obyvatel Větrova, ale i velikého počtu lidí ze sousedních vesnic. Mezi nejvýznamnější hosty patřil bezesporu princ Max von Sachsen, který vystoupil se slavnostním projevem. Na jeho počest byla později u hlavního vstupu do kaple umístěna pamětní deska, která měla budoucím generacím připomínat tuto důležitou a slavnostní událost v životě obce.
V té době byl v Obersdorfské farnosti sloužícím farářem páter Josef Nepustil, který na požádání okresního hejtmanství a s povolením Litoměřické biskupské konsistoře převzal církevní správu ve filiálním kostele ve Větrově ( filiální kostel je v katolické církvi kostel při němž není zřízená farnost a který tak patří do správy faráře sídlícího jinde). Jedenkráte za měsíc v sobotu a rovněž ve svátky, měl slavnostní kázání a mši, a to bez nároku na odměnu od Větrovských věřících. Podle potřeby se zde také konaly křty, svatby a pohřby,tyto obřady již museli účastníci panu faráři zaplatit.
Kaple s věžičkou byla kolem roku 1965 zbořena. Ve věžičce se nacházel zvon z 18.století od Jana Kritiána Schunka.

Vloženo: 20.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 77 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist