Radvanice (Radvanice) - Historie
Beigetragen:
Fanda PodzimekR advanice jsou poprvé připomínány v roce 1305 v soupisu desátků vratislavskému biskupství. Do roku 1476 byly majetkem těínského kníete, kdy Radvanice odkoupil Václav Hřivnáč z Heraltic. Roku 1619 získal panství Jan Skrbenský z Hřítě. Od poloviny 17. století je část radvanic připojena k nově vytvořenému statku Bartovice, který vak ji roku 1738 byl připojen k panství enovskému.
Právě Jan Skrbenský zaloil ke konci 17. století v Radvanicích panský dvůr. V roce 1780 byla část Radvanic připojena ke Kunčicím a v roce 1790 byla část Radvanic i s Kunčicemi odprodána Janu Laryovi ze Lhoty. Po několika majetkových změnách získává kunčické panství i s částí Radvanic v roce 1827 Filip Sain Genois d´Annoucourt. Obratem byly Radvanice a Lipina odprodány jakos amostatný statek Janu Kukutschovi (Kukučovi).
Sídlem nových majitelů panství, Kukutschů, se stal nový nevelký klasicistní zámek vybudovaný v uliční čáře starího radvanického dvora. Po několika majetkových změnách se v roce 1853 stává majitelem dvora a zámku Jan Wilczek, který Radvanice připojil ke svému panství na Slezské Ostravě. Radvanický zámek tímto ztratil svou residenční funkci a slouil jen potřebám správy radvanického dvora.
V majetku Wilczků zůstal dvůr i zámek a do roku 1945, kdy byl zestátněn. Zpočátku byl spravován ředitelstvím OKD, později přeel pod podnik rekultivace OKD, stejně jako dvůr v nedalekých Bartovicích. V roce 1980 přeel dvůr i se zámkem pod Správu sídli. Právě tehdy dolo k demolici větí části dvora a hlavně i samotného zámku. V 90. letech 20. stol. na místě zámku a celé uliční čáry dvora vyrostla nová moderní budova firmy Pharmos. Do současnosti se zachovala jen hodpodářská budova dvora (stodola) na severozápadě areálu. Od roku 2005 je tato dochovaná budova opravována a rekonstruována pro potřeby firmy Pharmos.
Jan P. těpánek, Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. Plaček)
Eingegeben: 19.8.2013