PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kbel - zámek (Kbel - zámek) - Historie

Přispěl: Fanda Podzimek

V roce 1491 se v Kbelu připomíná první tvrz, kterou spolu se vsí koupil kutnohorský měšťan Bartoš z Prachňan. Jeho potomci vlastnili Kbel až do konce 16. století. Mezi nejvýznamnější držitele z tohoto rodu patřil bezesporu Mikuláš Dačický z Heslova, který na tvrzi sídlil v letech 1556–96. V následujících letech se v držení Kbelu vystřídali Voděradští z Hrušova, Hlaváčové z Vojenic a Hostačovští z Petrovic. V roce 1634 byla ves s tvrzí vydrancována saským vojskem a zanikla. Ves a poplužní dvůr obnovil v roce 1664 Hanuš Bedřich z Trauttmansdorfu a připojil ji k panství Červené Pečky. V roce 1739 koupil Kbel Jan Karel Náchodský z Neudorfu, který nechal při dvoře, snad na místě zaniklé tvrze, vystavět nový barokní zámek. Náchodští sídlili na zámku do roku 1876, kdy ho i s panstvím prodali majiteli ratbořského velkostatku Janu Frauenbergovi. Jeho potomkům pak patřil zámek až do roku 1950, kdy jim byl zabaven státem a sloužil jako byty státního statku. V 60. letech 20. století byl zámek ještě opraven, poté však přestal být udržován a v roce 1983 byl pro zchátralost zbořen.
Zámek tvořila obdélná jednopatrová budova krytá mansardovou střechou, s obdélnými okny v rámcích. Vstup byl v jižním průčelí, umístěný mimo osu, ozdobený jednoduchým profilovaným portálem s oválným okénkem v nadsvětlíku.
Na místě zámku se dochovaly haldy sutě a tři cihlové sloupy, které jsou vidět na staré fotografii před zbořením zámku a pro porovnání jejich stav v roce 2008. Bývalý zámecký park je dodnes obehnán zdí z lomového kamene, která je prolomena bývalou vstupní bránou.

Vloženo: 18.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   


Processing time: 12 msec.
IP address = 44.221.66.130
desktop version