PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Cítov - zámek (Cítov - zámek) - Historie a popis

Přispěl: Fanda Podzimek

První zmínky o Cítově pocházejí z 2. poloviny 13. století. Zámku předcházela tvrz, postavená na přelomu 14. a 15. století. V 18. století byl na místě bývalé tvrze postaven barokní zámek. V 19. století fungoval zámek jako k ubytování zaměstnanců statku později jako nájemní dům. Roku 1940 objekt vyhořel a na jeho místě vznikla nová budova v historizujícím stylu. Nový objekt dnes slouží jako administrativní centrum firmy Zemědělská Cítov.

Jednalo se o patrovou budovu, obdélníkového půdorysu, s opěráky.

Budova, postavená na základech původního zámku, stojí v hospodářském dvoře těsně západně od kostela sv. Linharta. Spolu s kostelem jsou dominantou obce a slouží jako administrativní centrum společnosti Zemědělská Cítov, a.s. Veřejnosti je nepřístupný.

Doplnění
První dochované zprávy o obci Cítov pocházejí z 2. pol. 13. století. O cítovské tvrzi, která stávala na místě dnešního zámku na západní straně kostela, je první zmínka z počátku 15. století. Tvrz postupně chátrala a po třicetileté válce již nebyla obyvatelná. V 18. století byl na jejím místě postaven jednoduchý barokní zámek. Jednalo se o obdélníkové patrové stavení s opěráky. V 19. století začal ale být využíván jako byty zaměstnanců statku a později jako nájemní dům. Roku 1940 vyhořel a na jeho základech byla vystavěna stavba nová, napodobující historický ráz. Z původní tvrze zůstaly pod budovou a hospodářským dvorem sklepy, které však byly zabetonovány a jsou tedy nepřístupné.

Vloženo: 18.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 82 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist