PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Podbečvárecký mlýn (Unterbeczwarer műhle) - 1927

Přispěl: becvary

Mlýn čp. 34 nalézá se v severním obvodu katastrální obce Bečváry a leží na potoku tzv. Bečvárském. Mlýn jest zděná budova ze strany nádvoří jednopatrová, od mlýnského náhonu přízemní s jedním vodním kolem na horní přepad v průměru 514 cm. šířky 106cm skonečky /lopatkami/ světlosti 87 cm a hloubce 31 cm. Vodní kolo jest ve zvláštním zděném přístavku se shora nedostatečně zakrytém chvojí na trámech uloženou. Voda z potoka ku mlýnu při tékající vtéká nad mlýnem v místech pod veřejnou cestou č.k. 999/2 a č.k. 1002 do menší vodní nádrže plochy neznámé a v kat. mapě vůbec nezakreslené.
Z nádržky této v jihozápadním rohu jest jednoduché tabulově stavítko as 8 cm vysoké, 34 cm široké s dřevěným prahem, kterým voda z nádržky se odvádí primitivním zděným kanálkem 30 x 45 cm v délce 17,50 cm do vlastního mlýnského náhonu a odtud dále na vantroky a vodní kolo.
Kanál výše uvedený jest podveden pod veřejnou cestou a pod soukromou cestou umožnující příjezd na dvůr mlýna.
Délka přivádějící mlýnské stoky jest 60 kroků a na jejím konci vody sem tekoucí jsou sváděny betonovými rourami (světlosti 60cm v délce 10,5 metru do betonových vantrok 2,5m dlouhých, ve dně 1,2m širokých a 60cm hlubokých.
Na konci vantrok jsou dvě zcela primitivní stavítka, z nichž jedním (62cm širokým a 39cm vysokým) odvádí se voda do dřevěného mlýnského žlabu a z tohoto na vodní kolo, a druhým stavítkem přepadá voda z vantrok na jalovo do spodního kanálu pod kolem. Jalové stavítko jest 45cm široké, 36 cm vysoké. Obě stavítka vytahují se primitivním ručním způsobem. Odpadní kanál pod mlýnem do vlastního potoka vyústěný jest, tarasovitě zděný s průměrnou šířkou dna 130cm a výškou 2,20cm. Hybná síla z vodního kola převádí se jeho hřídelí na hlavní transmisi, z kteréžto řemenovými převody pohání se vlastní mlýnské zařízení sestávající z:
1) Českého kamene (špičáku)
2) Francouzského kamene
3) Žitné stolice
V západní části vodní nádržky nad mlýnem jest zřízen nedostatečně vypravený jez v šířce 3,90cm a ustávající z vydlážděného přepadu, v jehož koruně jest dále voda vzdouvána dvěma slabými trámky primitivním způsobem na svých koncích zatlučenými kolíky postavenými. V případě vyšších stavů vodních jízek tento nevydrží s ohledem k nedostatečnému sesazení jeho konstrukce do obou břehů, rostlého terénu a rovněž i hladinu vodní nádrže s ohledem na primitivní nástavky nemožno dobře kontrolovati. Majitel mlýna poznamenává, že zřídí jez nový, bude-li možno již během příštího roku.


Vloženo: 18.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 45 do následujícího políčka:

   


Processing time: 11 msec.
IP address = 3.233.232.160
desktop version