Dobří - elezniční výtopna (Dobří - elezniční výtopna) - Historie města
Beigetragen:
Fanda PodzimekDobří je v pramenech zmíněna roku 1252 jako královský statek, ji roku 1262 vak patřila Romberkům a roku 1321 těpánovi z Tetína. Vhodná poloha tohoto místa, nedaleko Prahy, na důleité a hojně frekventované silnici Pasovské - Zlaté stezce, a přitom uprostřed lesů bohatých na lovnou zvěř, poutala zájem panovníků a zřejmě přiměla i Jana Lucemburského, aby se statku brzy potom znovu ujal a vybudoval tu hrad Vargač se sídlem úřadu královského lovčího. Občas sem zajíděli i Janovi nástupci Karel IV. a Václav IV., který povýil Dobří na městečko.
Za husitských válek procházela tudy často vojska táhnoucí od jihozápadu k Praze nebo naopak, co se neobelo bez zhoubných následků pro městečko. Husitské války a časté střídání dritelů měly neblahý vliv na prosperitu panství. Městečko úplně zpustlo a v polovině 16. století zde zůstalo 27 vesnických usedlostí. Teprve poté nastal obrat k lepímu. Roku 1543 potvrdil král Ferdinand Dobříi výsady udělené kdysi Janem Lucemburským. To povzbudilo obec, aby si roku 1569 na císaři Maxmiliánu II. vyádala nové povýení na město, právo pečeti i některé hospodářské výsady. Ve znaku je postava svatého Tomáe, na jeho svátek (21. prosince) se konal v Dobříi výroční trh. Z konce 16. století jsou zaznamenány první zmínky o idovské obci. Z tohoto období pocházejí první náhrobky na idovském hřbitově na severním okraji města.
Roku 1630 koupil zámek a celý statek Bruno hrabě z Mansfeldu. V majetku jeho rodu, který roku 1780 přeel sňatkem v rod Colloredo-Mansfeldů, zůstala pak Dobří a do zruení patrimoniální správy. Současným vlastníkem zámku Dobří s rozsáhlým francouzským a anglickým parkem je, po ukončení vleklého restitučního řízení, opět rodina Colloredo-Mansfeld. V zámku je přístupná prohlídková trasa, městské muzeum a galerie. Projekty velkorysé přestavby z let 1745 - 1765 zhotovil ředitel staveb francouzského krále Jules Robert de Cotte ve spolupráci s italským architektem Giovannim N. Servardonim, který zřejmě navrhl dekoraci interiérů.
Obyvatelé města se ivili větinou běnými řemesly. Vzpruhou pro místní ivnosti se stalo privilegium Leopolda I. Z roku 1675, které rozmnoilo dva starobylé výroční trhy o dalí čtyři. Vedle zemědělství a řemesel to byly také panské elezné huti, zaloené někdy kolem roku 1674, které poskytovaly jistou pracovní příleitost.
V letech 1791 - 1797 byl ve městě postaven kostel Nejsvětějí trojice, který spolu s rokokovým zámkem tvoří dominantu města.
Komunikační monosti se zlepily přebudováním Pasovské silnice, zřízením potovní stanice (1825), telegrafního úřadu a eleznice z Dobříe do Prahy (1897). Oivení cestovního ruchu bylo vzpruhou pro místní ivnosti, zvlátě obchodní a hostinské. Obojí byly z velké části dílem idů (např. hotel Heinz). Jejich podnikavost dala roku 1865 (alamoun Abeles) také první popud k zahájení faktorské výroby rukavic, posléze nejvýznamnějího oboru místního průmyslu. Správní reorganizací se roku 1850 město stalo sídlem okresního soudu, později i okresní samosprávy a berního úřadu.
Obyvatelstvo, jeho počet kolem roku 1860 překročil 3 tisíce, vzrůstalo u jen pomalu, take ve třicátých letech 19. století dosáhl počet obyvatel 4 tisíc. Zdrojem obivy se tu, kromě zemědělství, stávalo rostoucí měrou rukavičkářství, kovovýroba, těba a zpracování dřeva.
Velký rozmach město zaznamenalo počátkem 20. století, kdy byly postaveny Rukavičkářské závody Dobří a závod na kovovýrobu. Výhodná poloha města podnítila stavbu Masarykova sanatoria pro choroby nervové a vnitřní, zejména respirační - stavba dokončena v roce 1938.
V současnosti je osmitisícové město Dobří, díky své poloze uprostřed pohoří Hřebeny, Brdy a Kozí Hory, vyhledávaným místem zimní i letní rekreace. Lesnatá krajina s četnými rybníky nabízí mnoství turistických tras pro pěí turisty, cyklisty i lyaře. V poslední době jsou mnohem četnějí návtěvy turistů ze zahraničí, předevím z Nizozemí a Německa. Současné společenské a ekonomické podmínky umoňují, aby se ve zvolna rostoucím městě dále rozvíjela oblast průmyslu, obchodu a slueb.
Eingegeben: 17.8.2013