PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Zkušební přehrady pod Hlubokým (Zkušební přehrady pod Hlubokým) - Historie

Přispěl: 1

Čtveřice tajemných přehradních hrázích stávala v údolí pod Hlubokým na potoce, ústícím do vodní nádrže Vír. Trojice těchto hrází již nestojí (jedna je dokonce částečně pod vodní hladinou), poslední však ano a vytváří tak jezero. O přehradách toho není příliš známo. Pravděpodobně vznikly na objednávku armády ve stejné době, kdy byla budována VN Vír. Z tohoto důvodu se jako nejpravděpodobnější jeví, že sloužily armádě k testování zbraní či technik destrukce. Méně pravděpodobná je teorie, podle které je vystavěli inženýři ještě přes výstavbou VN Vír, aby si tak procvičili stavbu. Profil tohoto údolí je totiž velice podobný profilu údolí Svratky před výstavbou VN. S třetí teorií přišel pan Jaroslav Sadílek, který vycházel ze vzpomínek studenta stavební fakulty VUT. Podle něho měly přehrady za úkol zamezovat splavování hlíny do nádrže. Která z těchto teorií je pravdivá, není známo. Stejně tak nevíme, kdy tři z těchto hrází zanikly.

Vloženo: 10.8.2013Komentáře a upřesňující informace


Přehrady [Max 26.6.2017 22:49] | Reagovat
Správná je teorie, že přehrady sloužily armádě, jsou to totiž zmenšené přibližné kopie přehradních hrází států "imperialistického bloku" :-) a armádě sloužily k cvičné destrukci.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 61 do následujícího políčka: