PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chládkova vápenka (Chládkova vápenka) - Historie vápenky

Přispěl: Bohumil Freisleben

Vápenka stojí při silnici z Jimramova na Korouhev, v katastru Trhonic, a v jejím okolí býval lom.

Funkcí vápenky bylo zpracovávat vápno vytěžené v okolí Jimramova. K výstavbě došlo došlo v roce 1901 a jméno dostala podle majitele Chládka z č. 6. V té době v katastru obce fungovaly další 4 vápenky (vlastníky byly Střítežští z č. 1, Hamanovi z č. 10, Gregorovi z č. 20 a Mlynářovy z č. 22), které ovšem této nové nemohly konkurovat a okolo roku 1903 všechny zanikly.

Chládkova vápenka se řadila k nejmodernějším v celém Rakousku-Uhersku. Šlo o šachtovou pec s cihlovým komínek na odtah spalin. K vytápění se využívalo černé uhlí, surovina s palivem byly dovnitř dopravovány vozíky po dřevěné lávce z vrchního patra lomu. V dolní části pece pak bylo vybíráno vypálené vápno a následně ukládáno ve zděné budově vystavěné okolo pece. Provoz vápenky byl závislý především na stavebním ruchu, který ovšem s vypuknutím druhé světové války ustal a proto byl provoz přerušen. K tomu se přidaly problémy s těžbou vápence, neboť stěna lomu se od pece stále vzdalovala a rostla skrývka horniny.

Po roce 1948 připadla Okresnímu stavebnímu podniku v Poličce a došlo k částečnému obnovení provozu. V roce 1958 však byl provoz znovu ukončen. Po provedení územní reorganizace v roce 1960 se ocitla v hledáčku ONV Žďár nad Sázavou a provedla se rekonstrukce. Ta si vyžádala více jak 0,5 milionu Kčs a kromě opravy vlastní pece proběhl v lomu geologický průzkum, došlo k vybudování přípojky vysokého napětí ze Sedlišť, trafostanice a celá budova byla elektrifikována. Dále přibyla garáž pro traktor (dovážel z lomů k peci vápenec), nakládací rampa, mostní váha, v budově se zřídilo sociální zařízení pro zaměstnance. Pro zlepšení dostupnosti a obslužnosti vápenky byla už v letech 1939-47 vybudována nová silnice z Jimramova na Poličku. Provoz byl sice nakrátko obnoven, ale ukázal se jako nerentabilní a vápenka nemohla konkurovat větším vápenkám (např. v Čebíně) a proto byl brzy znovu ukončen. Zajímavé je, že na geologickém průzkumu se podílel příslušník šlechtické rodiny Šliků.

Vápenka a okolní stavby i s technologickým vybavením byly opuštěny a ponechány svému osudu. Do současné doby se dochovala šachtová vápenná pec s komínem.

Zdroj: Josef Dobiáš, Těžba a zpracování vápence na Jimramovsku. Jimramovský zpravodaj, 1998, prosinec, s. 4.

Vloženo: 9.8.2013



Komentáře a upřesňující informace


Pár chyb... [V.Jedlička 2.1.2016 18:52] | Reagovat
Jelikož si tyto informace může někdo stáhnout coby pravdivé a nezvratné, měly by také takové být, pokud možno. Neměly by obsahovat ani překlepy, natož pak věcné chyby. Především bych tedy opravil hned druhou větu, poněvadž VÁPNO SE NETĚŽÍ...! Těžil se vápenec a vápno se z něj vyrábělo. Dále nevím, odkud autor sebral informaci o stavbě vápenky v roce 1901, ale na mapě z III.vojenského mapování (1876-80) na tomto místě už je vápenka vyznačena. Dále bych neuváděl, že zde "býval lom". Bývalo zde všelicos, ale lom, ten tu je pořád. A dlouho ještě bude, možná na věky... Taky bych opravil asi překlep - Mlynářovy. Je to prkotina, ale pro mě to znehodnocuje cenu informace... Jinak skvělé... Rád bych kontaktoval autora, neboť mě zajímá historie cihelny v Jimramově. Třeba o ní něco ví. Je divné, že tady není, když i ona je zaniklá, pokud teda vím... Ještě bych sem přidal nějakou tu dokumentující fotku, jestli to jde... Zdravím, V.J.
Re: Pár chyb... [Zdeněk Bureš 12.2.2018 19:51] | Reagovat
Jsem náhodný návštěvník těchto stránek. Pokud máte zájem o informace o jimramovské cihelně, jsou k nahlédnutí v zemském archivu v Kunštátu, dnes vlastně v Brně. Náhodně jsem je viděl, když jsem pátral po předcích. Byly tam plány výstavby a nějaké texty. Šlo o cihelnu patřící majitelům zámku, rodu Belcredi. Mimo měl cihelnu v Jimramově i stavitel Veselský. Přeji hodně štěstí při bádání. Bureš
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 15 do následujícího políčka:

   


Processing time: 29 msec.
IP address = 3.135.247.219
desktop version