Karlovy Vary - pivovar (Karlovy Vary - pivovar) - Historie pivovaru 1879 - 1979
Beigetragen:
Pavel Rykl 1879 zaloeno sládkem Antonem Weberem, který vyuil sporu městské rady s pravovárečným měanstvem a zakoupil pastviny na kopci v Rybářích, daleko od lázeňské čtvrti, a postavil zde pivovar. Dne 13. prosince 1879 sládek Josef Doek pod přísným dohledem zakladatele a majitele Antona Webera uvařil první várku piva v mnoství 60 hl. V roce 1894 dosáhl pivovar ji roční produkce 69 000 hl piva. I v dalích letech má pivovar konjunkturu a zbavuje se dalích okolních konkurentů. Kupuje a likviduje pivovary v Jindřichovicích, Kraslicích, Děpoltovicích, Sokolově a ponechává v provozu z taktických důvodů jen pivovar v Ostrově, aby měl rezervní pohotovou kapacitu při odbytových nárazech.
V pivovaru v Rybářích zavádí později Weber z části náhradou za dřevěné kádě skleněné kvasné kádě. Podle patentních listin měl tyto skleněné kádě patentovány jak v zemích býv. Rakouska-Uherska, tak i v řadě dalích států Evropy a dokonce i v Anglii. Při poválečné výrobě se vak zjistilo, e pro malý vyuitelný objem cca 20 hl a nesnadnou sanitární údrbu se nedá těchto kádí vyuít u větích pivovarů.
Válečná léta 1914 1918 znamenala silný pokles odbytu piva. V roce 1918 bylo prodáno pouze 11 000 hl. Koncem tohoto roku předává Anton Weber pivovar svým třem synům Pavlu, Robertu a Siegfriedovi, kteří dnem 1. ledna 1919 zakládají veřejnou obchodní společnost. Do pivovaru celkem nic neinvestovali a výstav za jejich řízení ji nepřesáhl hodnoty před válkou.
Za 2. sv. války byl zřízen v zadní části pivovaru, v místě pozdějí truhlárny, koncentrační tábor pro 40 vězňů, kteří byli vykupováni z velkých koncentračních táborů. Vězně vyuívali jako lacinou pracovní sílu na práce v pivovaře a v porcelánce Knoll. Jako dozorce slouil sládek a nacista Wolf. Tábor byl likvidován koncem roku 1944. Plány i zbytky tábora se po válce dochovaly, o čem jsem se mohl přesvědčit i já sám. Na začátku 80. let jsem nastoupil po vyučení jako truhlář. V místnosti pouívané jako sklenárna jsem v rohu objevil kameninovou vaničku sprchového koutu a podél celé jedné stěny byl za deskami ukryt kameninový lab na mytí. Na lávce, která vedla do truhlárny, byly jetě zbytky plotu z ostnatého drátu.
Po válce pivovar přechází pod národní správu a přicházejí první četí dělníci a technici. Valná část budov je pokozena, stroje a zařízení je zastaralé, zásoby surovin a rozpracovaného piva malé. jetě v roce 1945 se začalo se stavbou bednárny a rozířením umývárny sudů. Po znárodnění v roce 1948 byl pivovar začleněn do podniku Chebsko-karlovarské pivovary, národní podnik. V roce 1950 byla svépomocí zaměstnanců vybudována první stáčírna lahvového piva s výkonem 3 000 lahví za hodinu. Do té doby se pivo do lahví stáčelo v cca 12 malých stáčírnách po celém regionu. V téme roce byla opět uvedena do provozu sladovna, která byla od roku 1938 mimo provoz a za války slouila jako skladitě wehrmachtu. Počátkem 60. let ji přestává stáčírna stačit rostoucím poadavkům trhu, proto je sladovna opět uzavřena a po rekonstrukci je v jejích prostorách v roce 1965 sputěna nová linka na stáčení piva do lahví o kapacitě 7 000 lahví za hodinu. Od té doby byl slad pouze dováen.
1. ledna 1953 dochází k organizačním změnám pivovarsko- sladařského průmyslu, jsou vytvářeny mení celky. Chebsko-karlovarské pivovary jsou rozděleny na Chebské pivovary, n.p. se závody Cheb, A a Chodová Planá, a Karlovarské pivovary, n.p. se závody Karlovy Vary, Loket, Prunéřov a Petrohrad. Po třech letech byla opět zavedena původní organizační struktura . Od 1. ledna 1960 v rámci reorganizace krajů dochází i v Karlovarském kraji k reorganizaci průmyslu. V rámci kraje je vytvořen jeden národní podnik Západočeské pivovary, n.p., Plzeň a vechny závody včetně karlovarského byly do tohoto podniku začleněny.
Od roku 1969 se započalo s rekonstrukcí pivovaru a do konce roku bylo proinvestováno více jak 33 mil. korun. V roce 1969 byla zahájena výstavba nové varny. Od roku 1971 byla postupně prováděna výměna dřevěných leáckých sudů za ocelové leácké tanky. V roce 1972 byla provedena výměna stáčecí linky na lahvovně za novou o výkonu 15 000 lahví za hodinu. V téme roce jsou vyměněny chladicí toky a postavena nová budova trafostanice včetně vybavení. V roce 1973 dochází k instalaci nových sprchových kondenzátorů a zásobníků na cirkulaci chladicí vody. Je provedena výměna myčky transportních sudů a doplněny přetlačné tanky ke zvýení kapacity zásob piva pro stáčení. V roce 1975 byla zakončena výstavba plynové regulační stanice a nové plynové kotelny, která nahradila starý kotel na tuhá paliva. V květnu je uvedena nová varna včetně celého energetického komplexu do zkuebního provozu. V dalích letech byla rekonstrukce zaměřena na ostatní pomocné provozy a jejich strojní vybavení. Mimo tento program bylo rozířeno bytové hospodářství v rámci sdruené bytové výstavby a zřízení nové podnikové prodejny piva. S návazností na to byla postavena i nová autodílna. Dále dolo k výměně dřevěných transportních sudů za hliníkové.
Prvenství v republice si závod Karlovy Vary zajistil v roce 1966, kdy při příleitosti XV. mezinárodního filmového festivalu uvedl na trh nový druh piva 110 světlý speciál pod názvem Karel. Byl dán do prodeje jen v dárkovém balení v časovém omezení jednoho měsíce v objemu 188 hl v lahvích. U zrodu tohoto v budoucnu nejoblíbenějího piva stál sládek p. Konopásek. V dalí roce bylo prodáno ji 1 765 hl a v dalích letech byl Karel zaveden do stálé výroby. V roce 1974 dosáhl 35% ročního výstavu.
Od roku 1978 byl prvně zahájen export 120 piva Dukát do Maďarska v objemu 7 000 hl. O rok později to ji bylo 27 000 hl.
Pouitá lit.:
Otto Rykl: Pivovar Karlovy Vary 1879 - 1979, pamětní spis vydaný ke stému výročí zaloení pivovaru Karlovy Vary
Eingegeben: 9.6.2013