PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Důl Dyleň (Důl Dyleň) - Těžba na Dyleňské šachtě

Přispěl: Miroslav Landa

V roce 1964 zde byl otevřen nový uranový důl nazvaný „Dyleň“ a v roce 1966 byl předán do provozu.
Byly vyhloubeny 2 jámy, D-I a o něco později později D-II. Na jámě D-I byla v roce 1970 pro nadměrný přítok vody ražba na 8. patře zastavena.
Současně bylo zahájeno hloubení na jámě D-II o profilu 13,5 m2, kde bylo dosaženo takové hloubky, že bylo nutno v roce 1980 přistoupit k rekonstrukci těžního zařízení a hlavně odvodňovacího systému vzhledem k mimořádně vysokým přítokům důlních vod. Jáma D1 byla hluboká 1003,7m a jáma DII měla rozfáráno 18 pater, z nichž nejspodnější 22. patro bylo v hloubce 1226 m. Nejrozfáranější bylo páté patro v hloubce 264m. Ložisko je zde prozkoumáno do délky 1450m. a šířky 1260m.
Dobývání bylo prováděno především výstupkovou metodou se základkou a tzv. otevřenou komorou. Celkem bylo při dobývacích pracích vylomeno 421 592 metrů krychlových horniny. Bylo vytěženo 786 706 tun rudniny, která při obsahu 0,140% poskytla 1 121,0 tun uranu.
V době provozu důl zaměstnával cca 100-150 lidí. Dobývání bylo ukončeno k 31.8.1991 a důl zrušen. Termín pro započetí likvidace dolu byl určen na 1. 1. 1993. Dnes je místo osázeno smrky, budovy zbořeny, vše uklizeno. Zůstala tu pouze ohromná halda hlušiny. Ta se má odvézt a zlikvidovat, ale v roce 2004 tam byla ještě pořádná halda.
Protože se důl nacházel v hraničním pásmu, museli se všichni zaměstnanci při příjezdu na směnu podrobit kontrole. To prováděla hlídka pohraniční stráže. Důslednost kontrol byla závislá na politické situaci v republice. Nejpřísnější kontroly probíhali do roku 1967, potom do r.1970 nebyly prováděny vůbec a počátkem normalizace, opět zahájeny již s mírnější úrovní.
V prostorech bývalého dolu jsou místa (v roce 2003 byly ještě označeny tabulkami) s nebezpečím propadnutí. Proto je ve vlastním zájmu respektujte. Areál je hodně porostlý břízkami a proto se zde daří kozákům a křemenáčům. Ale bůhví jestli nejsou "ozářené" :-).


Vloženo: 30.5.2013Komentáře a upřesňující informace


Pozůstatek dolové činnosti. [S.Leinweber 6.1.2017 16:03] | Reagovat
Důl byl zrušen v roce 1994.Při rušení těžby bylo vedením dolu zároven zahájeny nové aktivity,jako náhrada pro zaměstnání horníků a kvalifikovaných pracovníků.Nakoupeny byly technologie na zpracování kamene a uloženy v budově v současnosti stojícím areálu bývalého provozu chemie.Zde ,nedaleko dolu bývalého je stále zpracována podzemní voda ze šachty a upravovaná na hodnoty přípustné normou pro volné vypuštění do říčky Tichá..Náhradním plánem za uran měla být obnova těžby kamene v lomu Výškovice.Celý plán ale nelogicky zastavilo ředitelství v Příbrami.Výroba ozdobných předmětů,schodišt,náhrobních kamenů a desek ze zeleného granitu.Osobním předáním informací o dole hlavním důlním ing.se kterým sem měl tu čest se seznámit.
Zelený granit. [S.Leinweber 6.1.2017 16:08] | Reagovat
Lidově v minulosti nazývaný ,,Hadovec",který se nachází, jako druhé ložisko bohatství, po pramenných zdrojích, v obci Prameny je svou barvou podobný ložisku ve Výškovicích.
Ukončení těžby. [S.Leinweber 6.1.2017 16:17] | Reagovat
V době rušení dolu se koncentrovala práce na 20.patře.Vzhledem k podmínkám na patře 22.,horko a náročnost těžby,se od těžby upustilo.Zárověn přišel čas poklesu odběru uranové rudy do SSSR.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 25 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist