Melter (Melter) - Tajemství osady Melter
Beigetragen:
Jiří KripnerUvedená ves, existující zřejmě dlouhá staletí, se během posledního období zcela vytratila ze vech novodobých map, i kdy byla v minulosti známá daleko za naimi hranicemi. Zajímavostí je, e dosud se o ní nenala jediná zmínka, ádný z novodobých historiků o ní nenapsal jedinou větu. Kdysi přebohatá ves, která se mohla stříbrem pokrýt, zmizela bez povimnutí jako pára. Jedinými důkazy o její existenci tak dnes zůstávají staré mapy a těch několik zápisů v historických spisech. Dne 10. května 1542 získává hrabě Hieromynus lik vekerý majetek Leuchtenbergů, mezi vyjmenovanými lény nacházíme, Fronaw, Lauterbach, Ebmet a také ves Milden /v soupisu se objevuje dalí dnes zmizelá ves Leben, jen leela mezi vesmi Lobzy a Vranovem/. Dalí zápis udává Johann Gottfried Sommer ve svém spisu Böhmen Elbogner Kreis /Čechy Loketský okres/, Praha 1847, kde v části věnované městu Vranov /Frohnau/ píe: V okolí města se nachází ½ hodiny severovýchodně, na druhé straně potoka - Lobezského./pozn. autora/ - leí připojená osada Melda (Möldau, ale také Mehlthau), obsahující 2 zemědělské dvory.
Dalí poznámka se nachází v Heimatkunde des pol. Bezirkes Falkenau, 1898. /Vlastivědný přehled politického obvodu Sokolov/ - k obci Vranov přísluí ...Schrammův mlýn s hostincem, hájovna, myslivna, a takzvaná Melter, východně od obce.
Avak v roce 1913 ve zprávě Kleine Heimatkunde des Kreises Falkenau /Malý vlastivědný přehled okresu Sokolov/ není o vsi Melter sebemení zmínka.
V roce 1939 se v Das Falknauer Heimatbuch /Domovská kniha Sokolovska/ píe: Usedlost u Frohnau. Několik dvorů, které bylo jetě v roce 1930 osídleno lesními dělníky. Název vesnice má původ ze slova Mehlteuer /druh potravinové daně pozn. autora/, které bylo zkráceno na Melter. Toto jméno se dávalo chudým místům, kde se jen velice těko pěstovalo jakékoliv obilí. V záznamech z roku 1945 je uvedeno: V místě se nacházejí dva dvory a hájenka, hajný pan Fritsch. Jedna velice stará budova (!), pouívaná jako sklad krmení pro lesní zvěř. Dále je uváděna druhá verze vzniku názvu vsi měla pocházet ze slova Mehltau. Vedle hájenky se nacházela velká lesní kolka pro jehličnaté stromy.
Z uvedeného vyplývá, e ves vdy patřila k Vranovu a její jméno bylo poměrně často pozměňováno. Také při sledování historických zápisů je moné sledovat její postupný zánik. Ves vznikla zřejmě jen pro potřeby těby nerostů. S úpadkem této činnosti v oblasti skončil také i běný ivot v této vsi. Podmínky pro hospodářský způsob ivota zde zřejmě nebyly pro vysokou polohu moné. Datum jejího vzniku je zatím neznámé, ale je nutno jej poloit nejméně do středověku, nebo jak je doloeno, je zachycena u na těch nejstarích mapách, včetně zmíněné poznámky středověkého prospektora. Dnes se dá její bývalá poloha lokalizovat jen velice obtíně. Obec je zcela zarostlá lesem a stejně jako u ostatních oputěných obcí, i její plocha je silně podmáčená spodní vodou. V terénu lze při vizuálním sledování najít nejasné náznaky základů několika domů a téměř zarostlý rybníček uprostřed obce s uměle navrenou hrází. Domy jsou s největí pravděpodobností domovy lesních dělníků z 19. a počátku 20. století. Zda se i v těchto místech nacházela tehdejí středověká vesnice, nelze takto jednoznačně určit, dokud nebude proveden hlubí archeologický průzkum.
Více zde: http://www.slavkovsky-les.cz/obce-slavkovskeho-lesa/melter/
Eingegeben: 31.3.2013