PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Bečov nad Teplou Hotel Central (Petschau Hotel Zentral) - Historie hotelu

Přispěl: Miroslav Landa

....Během stavby tratě bylo v Bečově dokončeno rovněž nádraží. Otevřeno bylo současně se zahájením železničního provozu. Zároveň se stavbou nádraží vznikal naproti přes silnici pozoruhodný objekt, který si zaslouží více pozornosti, budova místního hotelu Central. Prvním vlastníkem pozemku, na kterém hotel vznikl, byl v roce 1876 Georg Rohm. Dne 23. 5. 1892 jej prodal paní Marii Schmidtové. Oba objekty, nádraží i protější budova, byly dokončeny téměř současně. Krátce po dostavění v roce 1901 odkoupil objekt Franz Bachmann, který zde začal provozovat hotel Central s restaurací. V jeho držení zůstal až do roku 1945. Jednalo se o rozsáhlou čtvercovou budovu postavenou v secesním stylu s použitím mnoha pseudorenesančních a pseudobarokních prvků. Členitá budova je osazena mnoha arkýři a zakončena cibulovitou střechou. Jižní průčelí je šestiosé, východní pak pětiosé. Okna v rizolitech mají ve cviklech rozvinuté secesní stuhy a plocha fasády v přízemí je zvýrazněna plochou rustikou. Meziokenní pilíře jsou pak zdůrazněny vystupujícími zrcadélky. Parapetní výplně jsou osazeny kuželovou balustrádou. V nadokenních římsách jsou okna v arkýřích doplněna figurkami gryfů, držícím i kartuše s emblémem „S“. Objekt byl projektovaný ve stylu luxusních lázeňských domů z nedalekých Karlových Varů a Mariánských Lázní a dá se říci, že většinu z nich svou nádherou i předčí. Stavebním slohem se jedná skutečně o jedinečný a ve městě Bečově naprosto unikátní dům.

Hotel Central byl výraznou a dominantní budovou Bečova, která posléze hrála významnou roli v jeho historii. Po rodině Schmidtů zůstala na domě neobvyklá památka. Nový majitel zřejmě meškal se splátkami za koupi, protože u reklamy firmy Schmidtů se objevil ručně psaný dodatek: „Dokud svůj dluh nesplatí“. Zbytek této reklamy s poznámkou je na budově při bližším zkoumání patrný dodnes. Zůstala tam i přesto, že majitel Bachmann svou splátku pravděpodobně dávno uhradil. Majitel vytrvale žádal v letech 1929 - 1934 o možnost postavení benzínové pumpy firmy Naftaspol u objektu, ale povolení nikdy nedostal.

Od svého dokončení působil objekt jako hotel. V období těsně po skončení války v něm byli ubytováni vojáci Rudé armády. Po odsunu původního majitele byl objekt zestátněn a krátce nato soužil jako ubytovna horníků z nedalekých uranových dolů. Ti v něm přebývali do poloviny padesátých let a během jejich pobytu stavba velmi utrpěla. V roce 1960 byly zbourány kůlny v okolí hotelu. V roce 1978 již byl stav hotelu velmi špatný a tak se hlásili dobrovolníci, že jej opraví v tehdy populární „Akci Z“. Nakonec však k tomu nedostali povolení se zdůvodněním, že stát nemá na záchranu domu peníze. 29. října 1991 získala objekt firma Agro Karlovy Vary za částku 54 791 Kčs. V dnešní době je majitelem Teplatour s.r.o. Ani jedna z uvedených firem dům nikdy nevyužívala, ani se o něj nestarala, zřejmě je jen předmětem finančních spekulací. Jeho stav je proto v současnosti kritický zhoršuje se přímo před očima, a pokud se nestane zázrak, je nádherná secesní stavba odsouzena k zániku.
(Převzato z knihy: Bečov, perla Slavkovského lesa, Jaša a Dyedeková, 2011)

Vloženo: 28.1.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 27 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist