PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kamenný mlýn (Steinmühl) - Kamenný mlýn

Přispěl: Jan Tomášek

Při jízdě brněnskou tramvají č.1 směrem od Pisárek z města se na malou chvíli pod skálou objeví jistá drobná sakrální stavba. Mohla by zde, v ne právě pěstěném okolí působit až nepatřičně, i když vlastně už poněkud nahlodána časem na sebe ani nijak zvlášť neupozurňuje.

Až na dekorativní cihlové zdivo běžná obecní kaplička - řeklo by se. Pokud se nepočítá nějaký ten zcela účelový objekt, žádná obec se v okolí evidentně nenachází.

Jenže nebylo tomu tak vždy.

V údolí, kde je řeka naposledy na svém toku více sevřená, už od středověku stával mlýn – kterému se říkalo Kamenný. Další osídlení bylo sporadické – pár chalup. Rozvoj začal až v 19. století – na jehož konci už stálo pod skalnatým srázem v souvislé a zahuštěné zástavbě kolem 30 domků. Dále je zde uváděna textilní výrobna, výroba lihovin, nechyběl hostinec. Osada podle mlýna získala i jméno Kamenný mlýn – stavebně měla spíš charakter nouzové kolonie, což byl jistý protiklad s protějším břehem i s širším okolím, kde se soustředila honosnější, často vilová zástavba.

Původně osada spadala do Žabovřesk, důvodem pro vyčlenění z jinak jazykově českého katastru byla byla skutečnost, že jejími obyvateli byli téměř výlučně Němci – což je vzhledem k sociálnímu rozvrstvení další protiklad.

A co se vlastně dělo s původním mlýnem?

Mlýn už po pol. 19. stol. koupilo město Brno, nechalo jej zrušit a na „ostrově“ mezi Svratkou a Svrateckým náhonem vybudovat první brněnskou vodárnu.

I když situována poněkud odlehle za kopcem – neznamená to, že by osada byla místem nepříliš navštěvovaným. Naopak, oblast kolem Svratky dříve byla využívána k rekreaci daleko více než dnes, existovalo i velmi dobré pěší spojení. Přes řeku vedla lávka a na opačnou stranu k Wilsonovu lesu a dále městu stoupala vycházková cesta.

Bytelná klenutá lávka byla zničena v závěru 2. světové války - zůstala zachována jenom spodní část této neobvyklé vodní stavby – kterou je jez.

Zásadní změna však přišla zhruba o třicet let později. V sedmdesátých letech se začala stavět nová silniční a tramvajová spojnice z Pisárek do Komína a Bystrce. Z osady Kamenný mlýn pak zůstala již jen zmíněná kaple… A o něco výš – se přes Wilsonovův les klikatí jinak velmi dobře udržovaná cesta, která se ovšem ztrácí v porostech skalnaté stráně.


Prameny: Brno - vývoj města, předměstí a připojených vesnic; Brno - proměny města


Vloženo: 17.1.2013Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 80 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist