PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kaaden (Steinkopfmühle) - Steinkopfovi - Mlýny židovských osudu

Přispěl: Vanessa Hünkemeier

Náš příběh začíná snatkem Julia Steinkopfa a Julie, budoucí paní Steinkopfové, roku 1869. Roku 1877 se jim narodil syn Emil, o dva roky později Hedwiga, po dalších třech letech Ernest. Na počátku 20. století se přestěhovali do ulice Žatecké čp. 283, kde v té době býbal mlýn. Později se jim narodily další dvě děti, Paula a Wilma. Steinkopfovi zde vybudovali tzv. Americký mlýn, což znamenalo, že jeho žernovy nebyly z pískovce, jak bylo tehdy obvyklé, ale ze sladkovodního křemene. Mlýn kvůli tomu musel projít obrovskou přestavbou. Těmilo a dalšími změnami výrobnich postupů (čištění zrní, jemnější prosévání) dosahovali lepší kvality mouky. Z Julia se stal bohatý obchodník, vlastnící nákladní automobil s poznávací značkou č. 235523. Díki jeho píli měl mlýn v té době cenu téměř 1,2 miliónu Kč a jeho děti tak měly otevřenou cestu ke vzdělání a tudíž i lepší budoucnosti. Roku 1916, tedy uprostřed 1. světové války, však Julius zemřel. Další zajímavou osobou tébo mlynářske rodiny byl syn Emil, který pokračoval ve stopách svého otce. Jeho život poznamenala žena jménem Carry Ebenová, s níž měl roku 1909 dceru Käthe. Ta studovala čtyři roky na kadanském gymnasiu a byla skvělou studentkou. Po celou dobu studia za ní rodiče platili školné 800 Kč ročně. Patnácti letech dokončila povinnou školní docházku. Můžeme se jen domnívat, kam ji život zavedl. Možná ji otec poslal na cesty nebo na jinou školu. Nevíme. Jisté je jen to, že se v roce 1934 provdala do italské Neapole. Další osud Käthe nám není známý.Jejího otce musela potkat něja ká smutná událost nebo tragédie, protože se v roce 1935 oběsil. Jeho žena Carry se se později provdala za Harryho Feitha, jejich další osudy se nám ovšem zjistit nepodařilo.

Vracíme se zpět v čase za dalšími sourozenci, které potkal též smutný osud. Začneme druhým nejstarším potomkem, Hedwigou Steinkopfovou, narosenou v roce 1896 v Kadani. Nevíme, kdy se provdala, je však známo, že zahynula během holocaustu. V roce 1942 byla transportována do Terezína a odtud o rok později do Osvětimy, kde zemřela. Paula Steinkopfová, druhá nejmaldší z potomků, si zvala za muže Karla Fischla a měli spolu dceru Elisabeth
(Alžbětu). Původně bydleli také v Kadani v dnešní Jungmannově ulici čp. 742. Elisabeth a její matku stihl stejný konec jako Hedwigu. Z Prahy byly v roce 1941 převezeny do koncentračního tábora v Lodži, kde obě dvě zahynuly. Dalšího člena rodiny, Ernesta Steinkopfa, potkal podobný osud. Bydlel na mnoha místech tehdejšího Českolovenska – v Mostě, Brně i Praze. Ve stejném roce jako Paula byl transportem ´´H´´ převezen z Pahy do Terezína. Odtud byl v roce 1942 přemístěn do koncentračího tábora v Rize, kde byl zavražděn.

(Daniel Kyška und Dana Nerudová, Z dějin židovské komunity v Kadani, PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D.)



Vloženo: 12.12.2012



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 57 do následujícího políčka:

   


Processing time: 12 msec.
IP address = 3.148.113.205
desktop version