Schmausenhütte (mauzy) - Schmausovy hutě (autor Vilém Kudrlička)
Beigetragen:
Jana tursováSnad sjídějící ledovec v dávných dobách přehradil kdysi ohromné údolí, snad voda z tajícího věčného sněhu si prohlodala cestu z jednoho údolí do druhého, kdo to dnes ví. Jisté vak je, e dávno před naím letopočtem bylo zde pod východními stráněmi dneního Habru a můstku údolí jak obrovitá lidská dlaň, jeho páteří je Brunstský potok (Křemelná).
A sem přichází roku 1754 Ignác von Schmaus, aby tu zaloil svou první skelnou hu na území zejbiské královácké rychty.
Ignác von Schmaus, syn usedlíka v Pullenreuthu v Horní Falci, majitele skelné huti na zrcadlové sklo a brusírny skla, získal roku 1750 sňatkem Poschingrův dvůr v Zejbii. Po něm býval zván Poschinger Glashüttenmeister (poingrovský sklářský humistr). Podle smlouvy z 15. května 1754 zakoupil za 600 zl. od hraběte Prokopa Kolovrata dva kusy lesa, jeden na Pancíři a druhý v tzv. můsteckém polesí. Obě plochy se nalézaly na pravém břehu Brunstského potoka.
Patrně jetě v tomté roce vybudoval na dneních Předních mauzích skelnou hu. Budova byla 13 sáhů (24,7 m) dlouhá a 10 sáhů (18,9 m) iroká. Její konstrukce spočívala na 16 dřevěných sloupech pobitých prkny. Střecha byla indelová. Tato skelná hu stála jetě v r. 1809, avak ji ve velmi zchátralém stavu.
Kromě vlastní hutě zde byla vybudována stoupa na křemen, k ní byl zřízen náhon, přivádějící vodu na kolo. Náhon začínal na dnení Lipplově pile pod stoupou na křemen druhé Schürerovy hutě. Byl protaen a k vlastní budově huti. Oproti Schürerově huti měla tato hu hospodu, která stávala vlevo od cesty, vedoucí na dnení Zadní mauzy. Pamatují ji dosud ijící starousedlíci na Javorné a není pochyb, e byla navtěvována skláři z obou sousedních hutí.
Hu vyuívala jako palivo zdejí rozsáhlé polomy. Křemen se sbírá ze dna Brunstského potoka i přímo v okolí hutě. Vyrábělo se zde zrcadlové sklo.
Místo hutě lze v terénu dobře určit. Proláklina napovídá, kde byl kanál pro vybírání popela, sklípek je zakrytý travinami a kopřivami, ale zachovalý, poznáme, kde v budově huti byly obytné místnosti humistra. Je vak docela moné,e tyto místnosti obýval některý jiný pracovník huti a skelmistr bydlel nad hutí v samostatné budově. Tam křoviny skrývají jetě velmi zachovalý půdorys kamenného domu, stavěného z místní loné ruly. Avak celokamenná stavba v tomto kraji bývala určena spíe pro pomocníky a podruhy, zatímco humistři a sedláci měli obytnou část stavěnou vdy ze dřeva. Zbytky zdiva ohraničují budovu, která byla po zruení huti hájenkou.
Dochoval se i nepatrný zbyteček chalupy, kde byl výčep tedy hutní hospoda. Přes cestu zbytek stoupy, přeměněné po výhasu huti na pilu. Doposud je zde zřetelný půdorys a část celokovové transmise, ovem ji z tohoto století. Má zajímavě řeený převod na původní dřevěné paleční kolo. Náhonem jetě protéká voda, i kdy od roku 1973 podstatně méně ne dříve. Tehdy na jaře prudká voda podemlela kořeny dvou smrků stojících na levém břehu potoka tak, e padly. Přitom rozvrátily pozůstatek stavidla, které nadrovalo vodu pro náhon. Přes hlavní tok potoka zde byl pro tento kraj typický povalový můstek. Ten byl v roce 1969 nahrazen prefabrikovanou elezobetonovou konstrukcí, přes kterou vede asfaltová silnice.
S humistrem Schmausem zde v roce 1761 působil skelmistr Jan Jiří Pok ze Zejbie, přísluník staré sklářské rodiny Poků či Pocků.
V první polovině roku 1764 zaloil Ignác von Schmaus druhou skelnou hu na dneních Zadních mauzích. Tato stavba vyvolala spor s vrchností, která 23. července 1765 vyslovila pod pokutou 10 dukátů zákaz pokračovat ve stavbě, protoe prý byla započata bez jejího předchozího souhlasu. Hned druhý den nato přiel na novou skelnou hu revident panství Frantiek Luká Sýkora. Anna Schmausová, humistrova manelka, mu dala poznat svou výřečnost i nevybíravost slovních výrazů, kterými hájila práva svého chotě. Otřesený Sýkora dokonce doporučil, aby paní Schmausová byla dána do elez. Do víceméně jednostranné diskuse zasáhl i podnapilý Schmaus, který ve výhrukách předčil i svou manelku. Podle něho do věci promluví i jiní, vyí ne sama vrchnost. Skončilo to vak omluvou Schmausových a teprve 20. února 1766 bylo dovoleno hu dostavět. Vyrábělo se zde tabulové a zrcadlové sklo výborné kality, o kterém pratí zrcadláři prohlaovali, e je bez konkurence a lepí ne sklo benátské. V roce 1772 byla vak práce zastavena.
V dubnu 1772 správa panství vekerý majetek Schmausových vydraila. To přivodilo okamitý výhas pece,take nebyla ani zpracována roztavená sklovina v pánvích. Tím byla Schmausovým způsobena značná koda. Tvrdý zásah bystřického panství, vyplývající z dřívějích sporů a vyznívající jako msta, byl oficiálně zdůvodňován zvyujícími se dluhy Schmausových. Ji roku 1761 byli dluni 250 zl. Antonínu Frantiku z Těchobuze, u něho se později zadluili jetě 1600 zl. V roce 1767 dluili hornorýnskému kostelu 2300 zl. a v letech 1770 a 1772 dosáhly jejich dluhy i u Izáka Markuse z Velhartic za pota značné výe. Půjčka u hraběte Karla Josefa Palmeho, který v té době koupí získal bystřické panství, činila 4000 zl. Stejnou částku si u tého hraběte vypůjčil humistr Jan Václav Hafenbrädl ze Zejbie. Aby obě tyto pohledávky byly vyrovnány, byl v roce 1776 vydraen celý Poingrův dvůr, který tím zcela přeel do zemědělských rukou.
O zlovolném postoji bystřického panství ke Schmausovým svědčí i to, e v roce 1775 hospodářský úřad úmyslně zdroval schválení smlouvy s novým nájemcem Schmausovy hutě, který zde chtěl zahájit práci. Snaha Schmause domoci se svých práv vyznívala naprázdno. Případem se v roce 1785 zabývá i gubernium a apelační soud, ke kterému se Schmaus obrátil se alobou pro útisk a svévolné zasahování vrchnosti do jeho práv. Ve prospěch Schmausových intervenují v roce 1786 i pratí zrcadelníci, pokladači zrcadel a řezači skla, ale marně.Manelé Schmausovi, ijící v té době u v Praze, docílili pouze záznamunáhrady kody 80000 zl. na zemském právu proti majiteli bystřického panství hraběti Palmovi.
Gubernium, přiznávající posléze úplné zničení Schmausových feudálním pánem, ádalo o rozhodnutí dvorskou kancelář. Ale i zde zapracovaly intriky. Nejvyímu soudu bylo přikázáno uloit soudu apelačnímu ukončit spor co nejdříve, tak ve skončilo zase na začátku.
Roku 1787 přiel na Schmausovu hu jako nájemce skelmistr Jakub Löffelmann ze zhůřecké hutě s celým osazenstvem. Po esti letech, tedy v r. 1793, hu opět vyhasla, nebo Löffelmann se svými spolupracovníky přeel na sklárnu panství toky ve Smrčině v jihovýchodních Čechách. Hu byla uvedena znovu do provozu a v roce 1797 nájemcem Petrem Tauschkem, který zde byl a do roku 1800.
Schmausova hu je jmenována v úředních hláeních o hutích nalézajících se v Královském Hvozdu v roce 1797 a naposled v roce 1800.
Na dneních Zadních mauzích pojmenování zůstalo po zakladateli zdejí hutě stojí zbytky obytného stavení, u něho stával chlév a stodola. Toto stavení bylo v roce 1809 oceněno na 173 zlatých rýnských. V roce 1920 bylo jetě obydleno. Ke stavení vedl dodnes znatelný umělý přívod vody dlouhý asi 800 m. Pod stavením vlevo od cesty vedoucí na Pancíř stávala vlastní budova hutě, která měla dostatek vody z prudkého potoka. Přesto zde nebyla vybudována stoupa na křemen zůstala na dneních Předních mauzích. Od ní byla také vybudována cesta k nové huti,u ní také končila a byla prodlouena a ve druhé polovině 19. století dále do lesů.
Posledními pamětníky ivota na Schmausově huti byly dva solitérní smrky, které koncem edesátých let 20. století začaly usychat a jeden byl ji větrem vyvrácen. Mohutnost zbytků jeho větví svědčí o dřevních zásobách umavy pro někdejí skláře.
/Vilém Kudrlička: Brunstské skelné hutě. Schmausovy hutě (z publikace Umění umavských sklářů autorů V. Kudrličky a Jiřího Zálohy, r.1987/
Eingegeben: 9.11.2012