PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Leimbruck (Leimbruck) - Popis

Přispěl: Miroslav Landa

V údolí Šitbořského potoka bývala obec Leimbruck. Po vysídlení německého obyvatelstva už nebyla prakticky osídlena a osada z části zanikla záhy po válce. Zbytek osady prakticky splynul se sousední Žďírnicí (Stürnitz). Ves patřila kdysi královskému bavorskému komoří, svobodnému pánu Klemensovi von Junker-Bigato, který ji zdědil po svém otci. Ve vsi stávalo 32 domů, žilo zde kolem 250 obyvatel a býval tu zájezdní hostinec. Farností patřila pod Milíkov (s výjimkou 2 domů patřících pod Žandov). Pod silnicí vyvěrá pramen Žandováček a dříve se u něj zastavovala projíždějící auta, aby si tu lidé nabrali chutnou vodu. Po úpravě komunikace v letech 1966-68 se silniční těleso přiblížilo bezprostředně k prameni. Bylo k němu dokonce vybudováno přístupové schodiště a upraveno okolí. Ale vlivem nevhodně použitých materiálů pro násep a také používáním soli dochází k jeho trvalému znečišťování a pramen přestal být záhy používán. Svého času v Leimbrucku býval kiosek s občerstvením, ale i ten zanikl.


Vloženo: 19.10.2012Komentáře a upřesňující informace


Silnice Cheb,Leimbruck,Dolní Žandov. [S.Leinweber 27.5.2019 20:30] | Reagovat
Původní směr silnice od Chebu vedl po dnešních zčásti viditelných úsecích.Po rovině,která klesá k odbočce nalevo do Šitboře,vedla původní silnice napravo,kde je dnes zaniklé parkoviště.Odtud vedla esíčkem na most a vzhůru směr Dolní Žandov nalevo od dnešní třípruhé silnice.Most přes potok byl níže a dnes,po roce 1966 je těleso silnice zvednuté a proto se také ve směru od Salajny napojuje cesta po bývalé silnici jen zčásti.Za Leimbruckem je ve směru na Dolní Žandov od roku 1966 také jinak vedeno těleso silnice až nad Manský Dvůr.Zde ale silnice dříve nebyla.V místě odbočky ,ve stoupání dnešní třípruhé silnice,byla křižovatky T a ve směru k Žandovu cesta zabočovala do prava,do stoupání lesem,kde jsou dnes betonové zátarasy.Tento úsek se pak napojoval až za táhlou zatáčkou za Manským Dvorem.Rovinka v klesání před Dolním Žandovem pak je,naštěstí,již nevyužitou leteckou dráhou pro případ války,kdy zde měla být jedna ze záložních vzletových drah ČSLA.Torza původní silnice na Mar.Lázně jsou pak za Dolním Žandovem dnes už zcela zničena a celý koridor silnice změnila rekonstrukce v roce 198385.Leimruck je dnes už jediná ,ikdyž upravená ,,houpačka" z pohledu řidiče na trase Cheb-Mar.Lázně.
Re: Silnice Cheb,Leimbruck,Dolní Žandov. [Pavel Matas 27.5.2019 22:33] | Reagovat
Dovolím si upřesnit. "Houpačka" se v současné době neříká Leimbrucku, ale úseku od Sekerských Chalup (Pozorka) k horizontu před koupalištěm Riviéra ve Velké Hleďsebi. A to je na rozdíl od Leimbrucku klasická houpačka.
Houpačka. [S.Leinweber 27.5.2019 22:53] | Reagovat
Samozřejmě ,že ,,Houpačka" je už dnes jen pojem.Lokalita,kde u Pozorky profil silnice byla ooravdu houpačka je minulostí.Zbyl jen pojem.Silnice se v roce 198385 zcela změnila a hlavně zvedla o desítky metrů.Tu původní silnici pouze s dvěma pruhy,kde byl můstek přes potok do rekonstrukce podminovaný již nikdy nezažijeme.Dnešní fádní pustá,návětrná vlnka je nicotná a nehodná výrazu ,,Houpačka".Leimbruk tak jako jeden z mála profilových rozdílů je akční a ke svezení.Bohužel.Příměr s houpačkou u Pozorky byl jen nostalgickým ohlédnutím nad zničeným profilem starých silnic pohraničí,lemovaných álejemi ,kde se jelo jako tunelem bez vedra a fádnosti.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 28 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist