PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Struhaře - zámek (Struharz) - Nová hrozba

Přispěl: Honza Valtr

Navzdory snaze současných majitelů o záchranu zdevastovaného objektu se objevila další hrozba nejen pro Struhaře, ale také pro Vítkovice a ostatní obce v okolí včetně okolní krajiny a přírody. Skalnatý masiv Čertovku, který se tyčí nad bývalým zámečkem a okolními pastvinami, si vyhlédla Správa úložišť radioaktivních odpadů jako místo vhodné pro vybudování hlubinného úložiště. V ČR bylo takto vytipováno několik lokalit, všude však SÚRAO narazila na tuhý odpor obcí. V blízkém Lubenci však místní zastupitelstvo nabylo dojmu, že občané zas tak moc proti tomuto záměru neprotestují, a tak s vidinou milionových kompenzací do pokladny obce schválilo geologický průzkum, který sám o sobě bude znamenat zásah do místní rekreačně hojně využívané krajiny a v případě zjištěných vhodných podmínek v lokalitě může vést k tomu, že již cca 200m od zámečku bude stát povrchový areál, kam budou vlaky dost možná z celé Evropy vozit radioaktivní vyhořelé palivo z jaderných elektráren, který bude odtud dopravován do podzemního úložiště o rozloze několika čtverečních kilometrů. Nemusím, zvláště na těchto stránkách, rozebírat, k čemu by to vedlo z hlediska osídlení celé oblasti.
Teprve toto rozhodnutí Lubeneckých radních místní občany vyburcovalo k odporu, usnesení bylo dokonce napadeno pro možný střet zájmů (no, když je zastupitel zároveň zaměstnancem SÚRAO...) a uvažuje se o referendu. Doufejme, že místním dojde, že je místní krajina a příroda i pro ně mnohem cennější devizou, než ty miliony do pokladny nebo ta "pracovní místa", nevím, jestli by se jim jejich děti za taková jednou poděkovaly.

Vloženo: 7.5.2012Komentáře a upřesňující informace


Nostalgie [Zdeněk 17.2.2013 13:49] | Reagovat
K místu Struhaře mám silně osobní vztah, protože zde působil v letech okolo r. 1911 můj dědeček, coby správce. Je sice pravda, že se v té době ještě nic nevědělo o jaderném odpadu, ale vědělo se, že je zde nádherná, takřka panenská příroda. Starali se zde o to, aby vše udržovali pěkné a oku a Bohu milé. Co s jádrem? Je to vůbec nutné? Běhá mi mráz po zádech při pomyšlení na jaderný odpad. Už jenom, když to slyším. A to nejsem žádný hnidopich a obor ionisujícího záření mě v mém produktivním věku dokonce živil. Možná právě proto se k tomuto problému stavím hodně kriticky. Držím palce místním. Chraňte svou zem pro vaše děti.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 95 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist