PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Zahořany - důl Prokop (Sehrles -Prokop Grube) - Historie

Přispěl: Zbyněk Kopenec

Povrchový důl Prokop byl otevřen severozápadně od Zahořan blíže k Blovu a je dnes zatopen. Na tomto území původně existoval důl František Josef J. Wehnla, ve kterém se dobývala pouze svrchní 1 m mocná lávka. V 70.letech 19.století byl důl František Josef opuštěn.

V roce 1919 byl Škodovými závody v Plzni založen povrchový hnědouhelný důl nazývaný Prokopova šachta. 7 m mocná uhelná sloj byla překryta 8 až 15 m mocnou skrývkou.
Plně naložené důlní vozíky táhlo cca 1 km elektricky poháněné ocelové lano po dvoukolejné trati, na kterých se v protisměru současně vracely prázdné vozíky. Šachta byla důmyslně připojena vlečkou na nádraží v blízkém Vilémově. Zde se uhlí nakládalo do vagónů.
Dominantou dochovaných důlních budov je technicky zajímavě řešený železobetonový skelet třídírny uhlí s částečně dochovanými cihelnými vyzdívkami. Kotelna je cihlová, stejně jako unikátní osmiboký komín s vodojemem, který je jediný v českých zemích (ostatní komíny mají kruhový půdorys).
Předpokládaný objem těžby dosažen nebyl a v době odbytových potíží v roce 1923 byla těžba značně omezena . Pro nízkou kvalitu uhlí byla těžba zastavena v roce 1927. V roce 1928 bylo strojní zařízení demontováno a odvezeno na důl Hrabák u Čepirohů. Celkem se v dole Prokop vytěžilo asi 500 kt uhlí.
V dohledné době by mělo dojít k sanaci území a demolici železobetonového skeletu. Komín by měl být demolice ušetřen.

Zdroj :fabriky.cz, chramy.cz, doupovskadraha.cz


Vloženo: 28.10.2011Komentáře a upřesňující informace


model [Petr Sammer 18.10.2014 21:11] | Reagovat
Rád bych v modelu postavil stanici a odbočku Zahořany s přilehlou vlečkou do dolu . existují dobové fotografie , mohu o ně požádat pana Kopence ? Děkuji Petr S.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist