Kaaden - Die Handschuhmacherzunft (Kadaň - cech rukavičářů) - Doplnění
Beigetragen:
Zbyněk KopenecKadaňské rukavičkářství
Kadaň jako královské město, nadané velikými výsadami, záhy ve svých zdech soustředilo řadu řemeslníků, kteří se sdruovali v různé cechy. Mezi prvními u r. 1468 shledáváme cech koeluhů, r. 1586 pekařů, 1588 jirchářů, 1595 zedníků, 1614 obuvníků, 1618 tkalců, 1647 soukeníků atd. Podnes ulice u Ohře ( pod bývalým hradem ) nazývá se Koní ( Ledergasse ), u hradeb městských od brány Mikulovické ( Heiligenthor ) k Masným krámům ( kde dnes stojí pomník Löschnerův ) jest ulice Soukenická ( Tuchrähm ) a od potoka Bystřice k dnes odstraněné Prané bráně vede podnes ulice Hrnčířská.
Dnes v Kadani jsou 4 velké koeluny, 3 barvírny koí a 25 samostatných rukavičkářů, kteří mají samostatné společenstvo a pro učně zvlátní odborné oddělení rukavičkářské při německé pokračovací kole ivnostenské.
Kdy v Kadani vzalo svůj počátek rukavičkářství, není přesně známo, ale z přípisu guberniálního úřadu v atci ze dne 8. října 1784 vysvítá, e 8 rukavičkářů kadaňských bylo přiděleno k cechu sedlářů.
Přítím rokem se vak rukavičkáři osamostatnili a utvořili cech, který trval a do roku 1859. V roce 1800 bylo tu 17 mistrů mimo tovarye a učedníky. Císař Leopold II. 13. února 1791 potvrdil stanovy rukavičkářského bratrstva tovaryů. Sto let později r. 1891 o velikonočním pondělí bylo v kostele slaveno stoleté výročí zaloení a zvlá oslavován Karel Klement, který r. 1849 zavedl do kadaňského rukavičkářství francouzský střih.
Kadaňské rukavičkářství nebylo by se bylo tak lehce vyzulo ze střevíčků výroby lokálního jen významu, kdyby nebyla přispěla na pomoc tehdejí vláda, je jala se účinněji podporovati tuto domácí výrobu.Byl to hlavně svob. Pán Mecséry, který zřídil kolu rukavičkářskou v Nejdku r. 1857 a v Aberthamech. Roku 1858 zřízen praským pomocným komitétem rukavičkářský podnik v Přísečnici, s ním spojen byl i kurs přistřihovačský. Bohuel, podniku se v horách nedařilo, ač tu průmysl rukavičkářský mohl býti dobrodiním celému horskému kraji.Podnik upadal, ač byl odbyt rukavic zaručen, nebo bylo u vojska zavedeno povinné noení rukavic. Bratranci Richterové dobře vycítili, e v Přísečnici nenajdou porozumění a proto hledali příhodnějí půdu, kde by zakotvili a plány svoje rozvinuli. A takovou půdu nali v Kadani, kde se rukavice u vyráběly, kde kvetly koeluny a byla tu řeka Ohře, která jim mohla býti dobrou a levnou pomocnicí. Roku 1859 zaloili tu svůj podnik, jeho pověst v krátké době rozířila se nejen v rámci bývalé říe, ale i za hranice.
Kadaňské rukavice od roku 1849 francouzského střihu vyrovnaly se cizím výrobkům a byly silně vyhledávány. Richterové zřizují filiální sklady svých rukavic ve Vídni a Peti a na výstavách v Londýně ( 1862 ) i v Paříi ( 1867 ) docilují skvělých uznání.
Velký obrat ve výrobě nastal, kdy 27. září 1873 Florian Panhans ze svého vandru světem přinesl z Paříe přistřihovací stroj. Samozřejmě, e tato novinka nebyla v Kadani hned přijata příznivě, ač za několik let bylo stroje veobecně uíváno. Později Jos. Richter přivezl z Londýna způsob dvojitého proívání rukavic. V r. 1881 zavedl Richter výrobu glacé rukavic, při čem kůe , k přípravě jich potřebná, byla objednávána ; ale roku 1886 osamostatnila se i tato výroba, kdy zavedena barvírna glacé kůe. R. 1930 zavedena jetě barvírna kůe nappa v továrně Richterově, která r. 1931 znovu přestavěna a utvořena firma Josef Richter a spol. Podnik tento jest největí v Kadani.
Stejně jako Richterova továrna i ostatní rukavičkářské závody zaměstnávají celou řadu en, které si itím rukavic ( ručně nebo strojově )domácně přivydělávají.
V poslední době, kdy odbyt koených rukavic značně poklesl, zavedena v Kadani jedním závodem výroba rukavic napodobenina koených vyráběných ze zvlá připraveného trikotu.
Převzato z časopisu Krajem Lučanů, ročník VI.-1932 č. 1-2.
autor Jaroslav F. Urban.
Eingegeben: 26.10.2011