EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Pilsen - Stalin-Denkmal (Plzeň-Stalinův pomník)

Beschreibung: Památník obětem komunistického teroru
Na snímku autorův přítel gen.Josef Buršík, rodák z chodského Postřekova (nar.1911) vzdal čest památce obětem komunistického teroru, památník dnes stojí jen pár kroků od místa, kde stávala socha diktátora. Zajímavé je, že se tehdejší poručík Josef Buršík se Stalinem setkal a mluvil na recepci, kterou v Kremlu pořádali 23.12.1943 u příležitosti převzetí vyznamenání Zlaté hvězdy hrdiny SSSR a Leninova řádu. Stalin prý připomínal bodrého strýce i něco věděl o Chodech a Kozinovi.
Zmíněné nejvyšší vyznamenání SSSR obdrželi za úspěšný boj o Kyjev i ppor.Tesařík a ppor.Sochor, osvobození Kyjeva patřilo k nejúspěšnějším bojovým vystoupením čs.jednotek v SSSR. Čs.brigáda (velitel plk.Svoboda) se stavem 3517 osob* byla součástí sovětské 38.armády (gen.Moskalenko), zahájila útok na Kyjev 5.11.1943, právě rozhodný a odvážný útok tankových rot por.Buršíka a ppor.Tesaříka s výsadkem roty samopalníků ppor.Sochora rozhodl o úspěchu brigády, první se tak do centra města probili Čechoslováci....
Zajímavé bylo vyprávění starého vojáka: "Kyjevané se zpočátku chovali zdrženlivě, zaraženě sledovali neznámé uniformy, občas někdo poznal britské battledressy s poznámkou-Angličani... Všichni naši chlapci se ale s místními dokázali rychle domluvit a za chvíli letěla všude radostná zvěst: Přišli naši-Čechoslováci!! Přiběhla i starší žena, Češka žijící v Kyjevě desítky let, s pláčem objímala naše vojáky: Dva roky jsem se modlila, aby přišli naši a oni přišli opravdu naši, Čechoslováci, krajané, taková radost, nemůžu tomu ani věřit ! Naši kluci vztyčili uprostřed ukrajinské metropole československou vlajku, poprvé jsme viděli zavlát naše barvy vítězně a Němce utíkat. Bylo to něco nádherného a povznášejícího..."
Po válce jej komunisté lákali na volební kandidátku do parlamentu, odmítl je a kandidoval za sociální demokracii na nevolitelném místě, politiku dělat nechtěl, nicméně na předvolebních shromážděních se kriticky zmiňoval o sovětském "ráji", to mu bolševik nikdy nezapomněl...Ani nejvyšší vyznamenání od Stalina neuchránilo škpt.Buršíka v r.1949 zlovůle Reicinovy OBZ, byl jako odpůrce rudé totality uvězněn a holý život si zachránil útěkem do Velké Británie. Přestože mu bylo nabízeno britské občanství zdvořile odmítl a žil v Británii jako uprchlík, vždy věřil, že se vrátí domů zase jako svobodný občan a Čech. Z oficiální historie byl vymazán a svoji vlast tak mohl navštívit až po r.1990, kdy byl plně rehabilitován, povýšen na generálmajora a obdržel vytoužený český pas i občanský průkaz....Původní Zlatá hvězda hrdiny SSSR se samozřejmě ztratila při domovní prohlíce provedenou orgány OBZ, nicméně v r.1993 mu ruské úřady slavnostně předaly nově vyrobenou i s Leninovým řádem s totožným očíslováním, jen nový dekret podepsal prezident Jelcin. Příkladný a v Boha věřící vlastenec gen.Josef Buršík zemřel v anglickém Northamptonu v r.2002, jeho sen, že se natrvalo vrátí na rodné Chodsko se bohužel již nesplnil.....
Gen.Josef Buršík byl vyznamenán těmito řády a medailemi: sovětskou Zlatou hvězdou hrdiny SSSR s Leninovým řádem, řádem Rudé hvězdy, řádem Suvorova III.tř., medailí Za vítězství nad Německem, 5x čs.Válečný kříž**, čs.medaile Za chrabrost před nepřítelem, řádem Bílého lva za vítězství II.st., jugoslávským řádem Bratstva i jedinstva, rumunským řádem Coroana Romaniei atd.atd. V r.1991 pak čs.řád M.R.Štefánika a v r.2005 in memoriam nejvyšší český vojenský řád Bílého lva.

*národnostní složení 1.čs.brigády bylo k 1.10.1943 toto: 66% Rusínů z Podkarpatské Rusi (jejich pročeskoslovenské cítění je vedlo k útěku k naší armádě do SSSR), 17% Češi, 10% Slováci, 6% vojáků hlásících se k židovské národnosti, 1% k jiné národnosti (např. 2 Němci, 13 Maďarů, 6 Rusů, 2 Lotyši atd.). Naprostá většina příslušníků brigády prošla sovětskými gulagy i internací a jejich poměr ke komunizmu byl naprosto odmítavý, fanatických komunistů bylo u brigády jen několik desítek osob. V boji o Kyjev ztratila brigáda 32 padlých mužů.

**Čs.válečný kříž se in natura uděloval jen jednou, udělení dalších se symbolizovalo bronzovou lipovou ratolestí na stuze, v případě gen.Buršíka se stuha musela řádně prodloužit, přibližně na dvojnásobek. Nejvyšší počet Čs.válečných křížů byl udělen kpt.Steinerovi, "nezranitelný Arnošt" (židovský rodák z Třince) jej za celou anabázi čs.jednotek v SSSR obdržel celkem 7x, dalšími mnohonásobnými držiteli tohoto vysokého vyznamenání byli mjr.Jaroslav Hlaďo, škpt.Jiří Hartmann a kpt.Josef Pípa, všichni tito naši letci ve Velké Británii je obdrželi každý 6x....a dalo by se dlouho pokračovat.

Datum: 1993

Autor: Pavel Frýda
Beigetragen: Pavel Frýda



Eingegeben: 20.9.2010





Processing time: 6 msec.
IP address = 3.148.117.169
desktop version