Wöhr (Ostrov) - Ostrov - Wöhr
Beigetragen:
Jiří KripnerOstrov - Wöhr
Někdejí vesnice Ostrov se rozkládala přiblině půl kilometru jiněji od jiné zaniklé obce, Týmova. Stávala v přenádherné přírodě, na náhorní ploině mezi Kostelní Břízou a Smrkovcem. Prakticky vdy patřily společně s Týmovem do majetku obce Krásné Lípy.
I zde nacházíme nejstarí doloený zápis v lenních knihách rodu Leuchtenbergů v Mnichově, kde byla ves zapsána roku 1370 jako Werde. V roce 1446 byla obec zapsána, jako Wird. Dalí záznam se objevuje a v Loketském urbáři z roku 1525, kde je zaznamenána stále jetě jako Werde. Podle hláení Spolku pro historii Němců v Čechách v roce 1862, byla ves roku 1542 zapsána jako Werd. V knize zemřelých farního archívu města Krásné Lípy, je ves v roce 1569 uvedena jako Werda. V zemských deskách z roku 1604 byla ves opět zapsána jako Werda. V daňové zprávě země České z roku 1654 je ves vedena jako Weerth. Na Müllerově mapě Čech z roku 1720 je ves uvedena jako Wöhr. V Tereziánském katastru z roku 1722 je uvedena rustikální obec jako Wehr. V roce 1742 je v mapě Chebska a Loketska v Repraesentatio Geographica, vydaného v Norimberku, ves uvedena zakreslena jako Wöhr. Schaller obec v roce 1785 také zapisuje jako Wöhr, Sommer je následně v roce 1847 zapsal třikrát, jako Wöhr, Wehr a následně také jako Werda. Frantiek Palacký obec uvádí roku 1848 také jako Wehr. Ve společenském lexikonu z roku 1904, vydaného ve Vídni, je obec uvedena jako Wöhr. Český název Verda se následně pouíval od roku 1923.
Pro objasnění vzniku jména obce nebylo dosud podáno zcela uspokojivé vysvětlení. Původní staroněmecký význam slova wehr byl pojímán jako země na vodě, či u vody (z čeho se později odvodil český název Ostrov). Wöhr se vak nacházel vysoko na kopci, kde potok protékající vsí v ádném případě neobsahoval nějak závratného mnoství vody. Také bezprostřední okolí vsi je spíe suché, neli vodnaté (pokud si odmyslíme dnes ji zničený vodní systém v prostoru bývalé obce). Dá se proto s velkou váností předpokládat, e jméno nebylo odvozeno od potoka či jiného zdroje vody poblí polohy vsi, ale zřejmě také tentokrát si jméno obce s sebou přinesli dávní osídlenci z Německa, kde se jejich původní obec takto jmenovala.
Po roce 1947 byla poadována změna názvu do české podoby. Tehdejí ONV podával ke schválení návrhy, které měly německé jméno nahradit. Mezi navrhovanými jmény byly například jména jako Výr, či Výrava, vycházející hlavně z podobně znějícího slova k původnímu německému Wöhr a údajně také proto, e se v okolí hojně vyskytují výři. Nevíme, zda to byla pravda, ale vechny tyto návrhy byly nakonec odmítnuty. K trvalé změně na český Ostrov dolo roku 1948, který nejvíce připomínal původní německý význam slova a ten byl nakonec schválený. Své nejnovějí jméno si vak obec nesla jen velice krátce.
První zmínka o vsi pochází z roku 1370, kdy je také tato ves zapsána v leuchtenberských lenních listech. V nich je zapsána pod názvem Werde.
O vsi se zachovaly jen skromné záznamy. Jako kolonizační vesnice byla často rozdělena mezi několik vlastníků. V 16. století patřila soudně pod Kynperk, některé z usedlostí a dvorů vlastnili v té době Jobst z Hlavna, nebo Jeroným ze tampachu.
Záznamy o dalích majitelích se objevují a po třicetileté válce, kdy část obce patřila ke statku itná, kterou v té době vlastnila Anna Margareta z Hlavna, a dalí část vlastnil bohatý Adam Melchior Mosser z Oettingenu.
V záznamech topografů je uváděno, e v roce 1722 byl majitelem vsi Krytof Arnot Bigato, který ji tehdy drel společně s částí statku itná. Druhou část této obce tehdy drel Erdmann Ferdinand ze Schönau, tehdejí vlastník Krásné Lípy.
Kolem roku 1847 je zde evidováno 52 domů, ve kterých ilo 343 obyvatel. Děti ze vsi Ostrova a okolí (Týmov a Zadní Domky), kterých bylo kolem osmdesáti, navtěvovali místní kolu. Kdy přesně kola vznikla, není známo. Ale ji na soupisu nemovitostí z roku 1847 je kola uvedena společně s hospodou. Původně se nacházela v roubeném stavení, jeho část se vyuívala jako učebna. Na přelomu století byla přestavěna nekamennou stavbu. Ve zděné části objektu se nacházel učitelský byt a třída. Pro větí nároky koly byla budova kompletně v letech 1904 1905 znova přestavěna do rozměrů, ve kterých vydrela a do svého zbourání v roce 1946.
Ostrov se stal samosprávnou obcí oproti okolním vsím poměrně pozdě. Stalo se tak a v roce 1877. Počet jeho obyvatel od 18. století pomalu, zato vak neustále klesal. Nebylo se co divit. Vydělávat si na ivobytí v drsném horském podnebí nebylo jednoduché. Úroda z chudých políček stačila s bídou na obivu, chov dobytka na tom nebyl o mnoho lépe. Obyvatelům proto nezbývalo nic jiného, neli za prací docházet do průmyslového Sokolovska.
V období těsně před druhou světovou válkou zde ilo 230 obyvatel. K obci vdy patřil mlýn na potoku Malá Libava se jménem Mühlpeint se stejně znějícím statkem poloeným o něco výe.
Obyvatelé obce velice často nacházeli v okolí svých domovů pozůstatky válečné výzbroje, které pocházely z třicetileté války. Jednalo se hlavně o podkovy, avle či jednotlivé součásti vojenské výstroje. Dokonce několikrát dolo k nálezům válečných hrobů, pozůstatků po tehdejích tvrdých bojích. Protoe počet obyvatel byl příli malý, neli by mohl nějak výrazněji proti vojsku postupujícím krajinou, zasáhnout, předpokládala u německá vlastivěda z roku 1898, e v okolí Ostrova muselo za třicetileté války dojít, kdy ne k bitvě, tedy alespoň k větí arvátce.
http://www.slavkovsky-les.cz/obce-slavkovskeho-lesa/ostrov/
Eingegeben: 19.2.2011