PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chata Glorieta (Chata Glorieta) - Chata Glorieta

Přispěl: Jiří Kripner

Vysoko nad obcí Kamenice, na nejvyšším místě místní hory zvané Am Franken (Na Frankách, 777 m. n. m.), stávala na jejím kamenném vrcholku dřevěná stavba. Tu zde nechal v 2. polovině 19. století vybudovat hrabě Nostic ze Sokolova. Sloužila jako lovecká chata místním lovcům při odstřelech lesní zvěře. Také zde bylo uloženo krmivo, hlavně seno, pro zvěř v zimním období. Místní chatu nazývali Gloriette, ale také se jí říkalo Lusthäusel. Vznik názvu je poněkud kuriózní. Jméno Lusthäusel – česky Domeček rozkoše, vzniklo proto, že chatky často využívaly tehdejší prostitutky jako místa svých radovánek.
Glorieta sloužila až do roku 1942, kdy ji vojáci wehrmachtu během války strhli a na jejím místě vybudovali důležitý trigonometrický bod. Také ten dlouho nevydržel. Během období VVT jej čeští vojáci strhli také. Od té doby zde můžeme najít jak rozházené kamenné základy tehdejší Gloriety, tak kamenné základy a množství kulatých tyčí z bývalého trigonometrického bodu.

http://www.slavkovsky-les.cz/obce-slavkovskeho-lesa/kamenice/chata-glorieta/

Vloženo: 19.2.2011Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 40 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist