EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Pfaffeenstein Hugo-hütte (Popova skála Hugo-hütte) - Z historie

Beigetragen: Milan Gruber Bouška

Hradní zříceninu připomínající rozlehlá vrcholová skála se sráznými stěnami je od roku 1904 přístupná po železných schodech se zábradlím. Z vrcholu, výrazně převyšujícího okolní les je výborný kruhový rozhled do údolí Nisy, na Ještědský hřbet, Lužické hory ale také na vzdálené kopce Šluknovského výběžku, německé Lužice, Jizerských hor a Máchova kraje. Staré pohlednice zachycuje dřevěnou chatku "Hugo-hütte", postavenou v srpnu 1905 pod Popovou skálou, pojmenovanou podle Huga Lubische z Lückendorfu.
Daleké výhledy a do jisté míry i pěstovaný patriotismus zdejšího obyvatelstva lákal ke skále na počátku 20. století tisíce návštěvníků. Vrchol byl ovšem dlouho přístupný pouze horolezcům; poprvé sem vylezli 27. června 1891 liberečtí horolezci Willy Kahl a Heinrich Scholze. Turistické slávě Popovy skály pomohlo, když si ji na počátku 20. století oblíbil ing. Hugo Lubisch ze saského Lückendorfu. Již na podzim 1904 požádal lesní správu o povolení k vybudování roubené chaty o velikosti 4 x 5 m pod Popovkou a zapuštění železných schodů a zábradlí na vrcholu skály. Ale než bylo povolení v panských kancelářích vyřízeno, bohatý mecenᚠzemřel, aniž by svůj sen naplnil. Lubischova odkazu se však energicky chopila jeho žena Sophie: nejprve nechala postavit pod vrcholem dřevěnou chatku, pojmenovanou po svém manželovi Hugo-Hütte (Hugova bouda); slavnostně ji předala turistům 3. srpna 1905 a při té příležitosti určila značný obnos 500 říšských marek na zpřístupnění skály pro všechny. A dva roky poté – 26. května 1907 – tak na její zakázku umístil horský spolek z Lückendorfu společně se zámečnickým mistrem Gruberem z Jablonného železné schůdky a kované zábradlí na vrchol s údajným obětištěm.


Eingegeben: 26.1.2011



Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   


Processing time: 19 msec.
IP address = 3.147.43.203
desktop version