PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Maleš (Mohlischen) - Hrad Maleš

Přispěl: Jiří Kripner

Hrad Maleš vznikl pravděpodobně již koncem 12. století na Kloboukovém vrchu (Huttberg), severovýchodně od dnes již zcela zaniklé vsi Maleš (Mohlischen) ve Vojenském újezdu Hradiště. První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1196, kdy byla mezi 15 slovanskými vesnicemi, které daroval mašťovský velmož Milhost cisterciáckým mnichům z Waldsassenu pro nově zakládaný klášter, uvedena také ves Bluwaschowe, se kterou je Maleš ztotožňována. O existenci hradu se však nedochovaly žádné zprávy. Podle některých autorů mohl též sloužit k ochraně solné cesty, která mohla procházet Žďárem. Ve 2. polovině 13. století vznikla tvrz ve Žďáru, která tehdy patrně nahradila již nevyhovující hrad a ten poté pozbyl významu a někdy v 1. polovině 14. století zanikl. Samotná ves Maleš se dostala do majetku Žďárských ze Žďáru v blíže neupřesněné době. Prvně je u panství Žďár uváděna jako Malesse v Deskách zemských roku 1544 a ke žďárskému statku poté patřila až do roku 1850. Během 18. století se na Kloboukovém vrchu ještě připomínají zbytky zdiva nějakého středověkého opevnění. Píše o nich i Schaller roku 1787, který je označuje jako zbytky rozpadlého zámku. V 19. století nechal tehdejší majitel žďárského zboží baron Fleissner provést na lokalitě výkopy, při kterých byly objeveny pozůstatky sklepů. Při sběru v roce 1990 byly v místech hradu získány archeologické nálezy, střepy datované v rozmezí 2. poloviny 13. století a 1. poloviny 14. století.

Nevelký hrad dvojité dispozice, jehož pozůstatky jsou silně postiženy novodobými vojenskými zásahy, zaujal oválný vrchol Kloboukového vrchu (Huttberg).
Vlastní vrchol kopce zaujímá malé, oválné jádro hradu o rozměrech asi 18×10 m. Pod oválnou vrcholovou plošinou, porušenou nedávnými výkopy a nevykazující stopy zástavby, leží ve svahu na severní straně ještě malá plošinka. Jádro obíhá parkánovitý terénní stupeň, prolomený v západní části, kde je předpokládána přístupová cesta. V parkánu je na jihovýchodní straně patrný relikt zděné budovy. Na parkán navazuje valovitý výběžek lemující z jižní strany prostor vstupu do hradního areálu. Na jižní straně dispozice je připojeno nevelké předhradí, zajištěné příkopem a valem před ním. Vstup do hradu je veden po přístupové cestě od západu.

http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/males-hradiste-hrad/


Vloženo: 25.12.2010Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 39 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist