Christlhof (Pohádka) - Prokletí umavské samoty - ENIGMA - ČLÁNEK
Beigetragen:
Milan Gruber BoukaPohádka Asi 8 kilometrů od městečka Čachrov, ztracená daleko v lese, stojí samota s krásným jménem Pohádka. Mrazí z ní vak v zádech. Je oputěná a zřejmě taj u zůstane. Dlouhá léta se nenael člověk, který by zde chtěl ít. Místní obyvatele toti pronásledují podivné události. Skoro se zdá, e nad Pohádkou visí nějaká kletba! Moná by bylo lepí se tomuto místu vyhnout, my jsme se sem ale s ENIGMOU vydali. Jaká je děsivá minulost chátrajícího stavení?
Sluncem vonící ár léta slábne a pomalu vyhasíná, a nad umavským Čachrovem visí těká tmavá oblaka plná vody. Je ponuré mlhavé dopoledne a do jeho matné edi září jen sytá zeleň hlubokých lesů obklopujících toto staré městečko. Tam někde v jejich srdci se skrývá zchátralá samota Pohádka, dům s historií smutnějí ne je dnení obloha. Dům, jeho zdi v sobě ukrývají netěstí. Pohádka je prý prokletá a za tu dlouhou dobu, co tady osaměle stojí pod irým nebem uprostřed ničeho, to u několikrát potvrdila. Poslechněte si její příběh. Vypráví o smrti, ílenství i lidské nenávisti.
Cesta do Pohádky
U osady Bradné náleící k příhraničnímu městečku Čachrov končí silnice a mění se v kamenitou cestu, která se u nahnutého kříku ztrácí v hustém lese. Vydáváme se po ní do náruče klidu. Vylapaná stezka dlouho vede nae kroky hlouběji do lesa, zvedá se a náhle, jako kdy utne, končí na sametové louce. V jejím středu stojí skupinka stromů, jejich korunami prosvítá střecha porostlá vybledlým mechem. Jsme u cíle. Před námi je Pohádka. Z venkovních lutavých omítek u mnoho nezbývá. Dřevěná okna nízkého stavení jsou dávno vysklená, někde chybí i okenice. tít je pobořený. Osamělost Pohádky u sama o sobě působí na člověka skličujícím dojmem, ten je vak dnes jetě umocněn jemnou mlhou a edí mračen. K nejbliímu lidskému obydlí je to odsud 30 minut ostřejí chůze. Cesta k domu je zarostlá travou sahající po kolena. Hlína, z ní dlouhá stébla vyrůstají, je promáčená a na některých místech tvoří bainu. Konečně se dostáváme a k chalupě, k úzkému vchodu vedou čtyři kamenné schody. Člověk je zdolá a u je v Pohádce. Pohádkové pocity zde vak nečekejte!
Sevře se vám v hrdle
Vlhké stěny nevelkých místností se drobí a pod novějí malbou prosvítají staré omítky. Dobrodruzi, kteří se čas od času rozhodnou pokusit své těstí a strávit zde noc, po sobě nechávají v Pohádce památky v podobě nápisů na zdech a střepů. Stavení má nízké stropy, které se věkem prohýbají. Na některých místech jsou dokonce zhroucené a dírami je vidět na půdu, kde je dosud vrstva zapařeného sena. Tie procházíme místnostmi zahalenými do narůovělého era a zjiujeme, e vyprávění nelou. Člověk se zde opravdu necítí svobodně. Atmosféra domu je nevysvětlitelně tíivá. Smutek, který z něj vyzařuje, jetě podtrhuje vudypřítomný pach zatuchliny. Během celého pobytu v temném stavení se nedokáeme zbavit nutkání ohlíet se přes rameno. Za oloupanými a napůl vyvrácenými okenicemi poklidně umí listí. Jaké to asi bylo, kdy tady jetě ili lidé? A proč se nyní Pohádce raději vyhýbají?
Zrod temného příběhu
V lese těsně před Pohádkou kdysi stávala malá oputěná chatrč. Začátkem 19. století ji prý obývá podivná samotářská ena. V přilehlých vesnicích se o ní tvrdí, e je čarodějnice. Lidé jí přisuzují vekeré zlo, co se kde v okolí stane, a povídají si mezi sebou, e v noci jsou kolem jejího příbytku vidět a slyet podivné věci. V květnu 1828 vypukne ve Stráově ničivý poár. Oheň stráví mnoho domů a místní jsou za jedno netěstí má na svědomí čarodějnice! Vydají se tedy k chatrči u dnení Pohádky, vyenou prý čarodějnici na louku, tady ji ukamenují a její domek zboří. ena umírá objímajíc mohutný strom, který u Pohádky údajně stojí dodnes. Je to jen legenda? Dnes u tento příběh ve zdejím kraji neznají, existuje vak starý článek, který jej potvrzuje. Je údajné prokletí místa způsobeno tímto straným činem, který se zde mohl stát?
Děsivá samota
Pohádka je nejmladí ze tří domů, které v lese, daleko od veho a od vech, postavila německá rodina Pangerlových. Tehdy se místu říká po německu Christlhof. První stavení zde vyrostlo u v 16. století, Pohádka je ale a z 19. století a je posledním domem, který zde stojí dodnes. Po 2. světové válce, v době, kdy se z pohraničí bez slitování odsouvají nenávidění Němci, jsou ze svého domova vyhnáni i Pangerlovi. Christlhof tak, stejně jako mnoho jiných statků, osiří. V rámci následného počeování německých názvů dostává samota pro svou překrásnou polohu poetické jméno Pohádka. Začíná se tu prý vak dít něco zvlátního. To v minulosti potvrzuje i umavský kronikář, pamětník a spisovatel Vilém Kudrlička (19232007). Podle jeho vyprávění se po válce v domě střídají obyvatelé, ale nikdo z nich tu dlouho nevydrí. Údajně tady kdysi také il pár, pro něj Pohádka skončila tragicky mu se oběsil a ena zbláznila. Nikdo netuí proč. Dalí obyvatelka Pohádky prý ve stavení nemohla spát a nakonec ji z něj vyhnaly zlé předtuchy a vidiny. Co se tady děje? Pronásleduje snad smutná minulost tohoto místa kadého, kdo se odváí vrátit sem ivot? Je Pohádka tak nasáklá neastnými vzpomínkami, e tady skutečně zůstává něco zlého?
Roubalova krvavá Pohádka
V roce 1991 se do dlouho oputěného stavení stěhuje Ivan Roubal (*1951), mu bez slitování, jen je v roce 2000 odsouzen k doivotnímu pobytu ve valdické věznici za 5 chladnokrevných vrad spáchaných v Praze letech 19921994. V Pohádce chce chovat jeleny. To mu vak nevyjde a tak polorozbořenou usedlost obývá jen s několika prasaty, drůbeí a párem koní. To byl takový člověk, který se vám nikdy nepodíval do očí, kdy jste s ním mluvili, vypráví o Roubalovi starousedlík Vladimír Bene z nedalekého Stráova a popisuje jej jako vyhýbavou osobu. S Roubalem se několikrát setkal tváří v tvář, a to přímo u Pohádky, kam jako myslivec často zavítá. Lidé v Čachrově, kam Roubal chodíval nakupovat, jej ale údajně často měli za v podstatě milého člověka. e je skvělým manipulátorem pochopili, a kdy vyla najevo zvěrstva, která na pohled nekodný vousáč páchal.
Dokonale zničené důkazy
Kromě pěti prokázaných vrad měl Roubal údajně zabít jetě dalí dva lidi svého známého Frantika Hepnera (*1929asi 1992) a jeho přítelkyni. A to přímo v Pohádce. Pár je krátce před svým zmizením několikrát viděn v Roubalově společnosti. Mu i ena se pak ale záhadně ztratí a Roubal začíná rozprodávat jejich majetek a uívat jejich automobil. Těla pohřeovaných se dodnes nepodařilo najít. Roubal se údajně jednou svěří svému synovi, e oba zabil a mrtvá těla předhodil ke zpracování vyhládlým prasatům, která choval na Pohádce. Podařilo se mu tak dokonale zahladit stopy po svém činu?
Kyselý pach smrti
Kdy policie začne Roubala v roce 1994 trestně stíhat, mu ve spěchu opustí Pohádku a zvířata nechává zavřená v chlévě. Dlouhé týdny se ke stavení nikdo nepřiblíí snad u to je místním zvykem vycházejícím z temné historie Pohádky, snad pro její odlehlost. Kdy se zde o mnoho a mnoho týdnů později objeví první příchozí, z oputěné samoty se line kyselý puch rozkládajících se těl uhynulých zvířat. Jetě donedávna se prý v Pohádce daly najít prasečí kosti, my jsme na ně vak ji nenarazili. Jak se zdá, smrt se prokletého statku nechce pustit.
Vzpomínky zůstávají v rozpadlých zdech
Letos Pohádku někdo zapálil. Hospodářská část domu ohořela, oheň se ale podařilo uhasit dřív, ne způsobil větí kody. Důvod poáru zůstává neznámý. Mohl být způsoben někým, kdo měl tu odvahu sem přijít přenocovat a chtěl se ohřát nad plamínkem? Říká se vak, e dům moná zapálil někdo úmyslně, aby sprovodil ze světa jeho kletbu. Vdy i Roubal o něm z vězení prohlásil: Není nikdo, koho by Pohádka neděsila. Podivné záitky vypráví i řada odválivců, kteří se sem vydali v noci. Údajně je ve světnicích po půlnoci slyet klapot dřeváků a podivný nářek. Komu patří? Snad ukamenované čarodějnici? A u je to jakkoliv, Pohádka stále zasmuile stojí na svém místě, aby přinutila kadého kolemjdoucího k tichému zamylení nad ponurými osudy lidí, kteří zde ili a stvořili tak její mrazivý příběh.
Jitka Krulcová
Eingegeben: 6.12.2010