PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Čeliv - kostel sv. Václava (Tscheliv - Kirche St. Wenzel) - Z historie obce Čeliv

Přispěl: Pavel Frýda

Ves Čeliv je velice starobylého založení, neboť je zmiňována již v zakládací listině kladrubského kláštera (v tzv.kladrubských falzech) v r.1115, tehdy je uváděna jako již existující pod názvem "Na Celule". Později zde stávala snad i tvrz. V průběhu 17.století zde žilo okolo 6-7 usedlých hospodářů a obec měla okolo 40 obyvatel. V r.1838 je ve vsi uváděno 17 domů se 100 obyvateli a ještě v r.1929 mívala obec 78 obyvatel (z nich 1 Čech) žijících v 15 domech. V r.2001 statistika uvádí pouhých 16 trvale žijících osob v 5 domech.
Zdejší kostel sv.Václava byl velmi starobylý a býval i velice významný, nechali jej snad vystavět již kladrubští benediktini, nicméně v písemnostech se prvně objevuje v r.1357. V r.1523 byl kostel zásadně přestavěn a v r.1704 získal svoji 33 metrů vysokou věž, po polovině 17.století byl opět přestavěn, tentokrát v barokním provedení. V 17.století byl na čas kostel spravován luteránskými pastory a po období rekatolizace v 18.století je uváděn jako farní pro obce z poměrně širokého okolí-Potín, Řešín, Pačín, Zhořec, Kohoutov, Kokašice, Polžice, Novou Ves a jeden čas i pro Bezdružice. Barokní stavba s plochostropou lodí a trojbokým presbytářem byla po r.1945 neudržována, vnitřní zařízení z 18.století bylo vandalsky zdemolováno. Loď kostela byla stržena okolo r.1960 a v r.1968 ji v jejím osudu následovala i kostelní věž, ve které byly nalezeny památeční listiny o posledních opravách kostela v r.1903 a v r.1926, bylo v nich např.uvedeno, že půllitr švamberského piva stál v r.1926 1,40 Kč, tedy žádná láce.... Kostel stával nalevo od hlavní silnice do Dolních Polžic, dosud jsou patrné zbytky okolní hřbitovní zdi. Ve stejné době byla zbořena i budova čelivské fary. Objekt měl rozsáhlá sklepení a jak to v takových případech bývá, tak se k místu dosud vážou místní romantické pověsti o tajných podzemních chodbách vedoucích do kostelní hrobky a snad prý až na nedaleký hrad Švamberk.

Z.Procházka, Historicko-turistický průvodce č.10 Konstantinovy Lázně a Bezdružice.
Vloženo: 28.11.2010Komentáře a upřesňující informace


Původní obyvatelé Čeliv [Ivana Rašková 2.1.2015 11:38] | Reagovat
Chtěla bych se zeptat, zda nemáte dokument o původních
obyvatelích Čeliv od 14.stol.? Můj rod Neuberg má totiž v
Čeliv záznam bydliště v Národním archivu v Praze. Také chci poprosit, zda o nich nemáte nějaké záznamy.
Děkuji Rašková
Zapátrejte v matrikách [Sylva Šauerová 1.5.2015 05:52] | Reagovat
Farního úřadu Čeliv, zápisy se však datují až od r. 1692, viz
http://www.portafontium.cz/searching/all?type[]=photo&type[]=grundbuch&type[]=chronicle&type[]=deed&type[]=kurliste&type[]=register&type[]=periodicalyear&type[]=census&type[]=urbar&archives=All&title=&place=%C4%8Celiv&keys=&field_toc_value=&field_fromc_value=

P.S.: Váš dotaz jsem našla zela náhodně, bohužel až dnes. :-)
Re: Zapátrejte v matrikách [Ivana Raskova 10.10.2015 11:42] | Reagovat
Hezky den,
dekuji za typ. S pozdravem Ivana Raskova
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 64 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist