PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lestkov-kostel sv.Prokopa (Leskau-Kirche St.Prokop) - Z historie Lestkova a kostela sv.Prokopa

Přispěl: Pavel Frýda

První písemná zmínka o vsi Lestkov se datuje k r.1257. Zdejší tvrz, která byla ve vlastnictví Švamberků je výslovně uváděna v r.1456. Léta míru a prosperity se střídala s léty úpadku a válečných událostí, ve středověku dokonce zanikly blízké obce Tisvice, Křivoústy a Kopáčov. Nicméně obec se postupně díky přízni a privilegiím šlechtických majitelů rozrostla a povznesla v městečko, kde např. v r.1838 žilo ve 118 domech 907 obyvatel ( v r.1929 to bylo 160 domů a 868 obyvatel, z toho 2 Češi).
Žili zde i Židé, kteří jsou zde doloženi od konce 17.století, v 18. a 19.století je zde uváděno od 3 do 7 usedlých rodin, byla zde i synagoga s kantorem, která v r.1913 i s většinou domů židovské ulice (jihovýchodně od náměstí, při silnici na Domaslav) vyhořela a již nebyla obnovena. Některé židovské domy jsou dodnes dochovány. K pohřbům využívali zdejší Židé starobylý hřbitov v nedalekém Řešíně u Bezdružic, od 19.století pak hřbitov v Kořenu, právě nejhonosnější z tamních dochovalých náhrobků je obelisk věnovaný lestkovskému občanu Hirschlu Krausovi.
Kostel v Lestkově existoval jistě již v r. 1375, v letech 1740 až 1780 byl přestavěn v barokním stylu a tak středověké zdivo obsahují jen nároží věže. Jako farní sloužil kostel sv.Prokopa nejen Lestkovu, ale i obcím Vysoké Jamné, Stanu, Kořenu, Dolní Vísce, Horní Vísce, Vrbici u Bezdružic, Hanovu, Domaslavičkám, Hostíčkovu a dalším osamnělým usedlostem. Okolo kostela býval hřbitov, který byl v r.1780 zrušen. Stejně jako celé městečko pustl po r.1945 i kostel. V r.1972 strhla vichřice kříž z věže, ve spadlých troskách bylo nalezeno pouzdro s dokumenty vypovídající o posledních opravách a v r.1993 se zřítil ještě šindelem krytý krov i se stropem lodi. Na kostele začaly po r.2005 alespoň nejnutnější záchranné práce, nově byl zastřešen presbytář a věž dostala v r.2009 novou měděnou krytinu. Zbytky mobiliární výbavy z let 1720-30 byly alespoň provizorně uskladněny v krytém presbytáři, něco bylo umístěno do zachovalého kostela sv.Jakuba Většího v Domaslavi, jiná část do depozitáře plzeňského biskupství. Další osud této památky je však nejistý....
Demolice v průběhu bezbožné bolševické totality postihly i ostatní významné stavby někdejšího městečka, byly zbořeny např.hospodářský dvůr, fara, zajímavá radnice i další originální zástavba, v obci naopak byly vystavěny ohyzdné paneláky. Dnešní středisková obec Lestkov měla měla v r.2001 na 260 stálých obyvatel žijících v 75 domech.

Zdroj: Z.Procházka, Historicko-turistický průvodce č.10 Konstantinovy Lázně a Bezdružice.



Vloženo: 25.11.2010



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 55 do následujícího políčka:

   


Processing time: 15 msec.
IP address = 18.226.93.40
desktop version