Libavský mlýn (Liebauermühle) - Opis z knihy Luďka Jaši Zaniklé obce na Březovsku
Přispěl:
Miroslav LandaNecelé dva kilometry nad obcí Libava se nacházel jeden z mnoha mlýnů zdejší oblasti. Vede k němu velice dlouhý náhon, který zvedal vody potoku do poměrně velké výšky. Protože zdejší sklon krajiny je malý a tudíž tok potoku mírný, musela tomu délka náhonu odpovídat. Když byla voda dopravena do dostatečné výšky, vlévala se do středně velkého vyrovnávacího rybníku.
Vznik mlýna se datuje do období 17. století, ovšem konkrétní záznamy o tomto mlýnu nejsou prakticky žádné. Historikové a historické události se tomuto mlýnu vyhýbali. Na mapě se však objevuje poměrně brzy. Nalezneme jej už na té zcela nejstarší mapě regionu - josefském mapování z let 1764 1768. Zde je zachycen jako objekt s označením mlýna, což napovídá, že už v této době byl aktivní. Na všech dalších mapách je zanesen také. Jedná se tedy o jeden z nejstarších mlýnů regionu a jeho vznik se dá předpokládat v období 16. století, zřejmě i dříve. Jeho založení má patrně souvislost už se vznikem této historické slovanské osady. Historiky byl mlýn popisován jako objekt o jednom kole na stálé vodě. Odpradávna nesl stejné jméno, vždy se mu říkalo Libavský mlýn - Libauermiihle.
Po celou svou existenci fungoval jako pila. Po skončení války byli původní obyvatelé odsunuti a noví se již nesměli kvůli VVT nastěhovat. Po odchodu vojáků z oblasti byl srovnán se zemí. Dnes se zde nacházejí jen zbytky základů a náhon. Na místě bývalého mlýna najdeme dlouhý náhon, jasně zřetelný v divoké přírodě, ale i zachovaný vyrovnávací rybník. Pod ním v místech, kde se nacházely objekty mlýnu, najdeme jen propadlé sklepy a zářezy ve stráni, o kterou se stěny mlýnu opíraly. Celý prostor je zarostlý jak velkými stromy, tak keři a vysokou trávou. Mlýn se v nich rychle ztrácí a poslední pozůstatky jsou již velice obtížně nalezitelné.
Vloženo: 27.9.2010