PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Ždánov (Zosum) - Upřesněná historie

Přispěl: Jakub Ouředník

Na jižním úpatí hory Ždánov ležela v nadmořské výšce 940 m n.m. obec se stejným jménem. Měla několik částí, nejdůležitější z nich: Přední Ždánov za ním severozápadně Zadní Ždánov a statek Peklo.

Vesnice Ždánov byla založena v rámci tzv. vnější kolonizace ve vrcholném středověku. Doba jejího vzniku není přesně známa. Vznikla jako vesnice pro horníky a lesní pracovníky, především z důvodu těžby zlata na hoře Ždánov. Proto také byla vystavěna v blízkosti šachet. Je známo, že se Zadní Ždánov skládal z osmi a Přední Ždánov ze sedmi čísel popisných. V roce 1840 měl Ždánov 14 čísel popisných se 109 obyvateli, spadající pod farnost Kašperské Hory.

Podle Schallera (1766) patřilo 7 čísel popisných Ždánova k velkostatku Žichovice - v držení Johanna Friedricha, knížete z Lambergu. Další část, spolu s Pohorskem, Ostružnem a Nezdicemi patřila městu Kašperské Hory.

Ve vesnici žil po většinu času jeden švec, který se živil spravováním obuvi. Do 20. let 20. století zde stávala hospoda " V Předpeklí" s prodejem lahvového piva a tabáku.

V moderních dějinách provázela Ždánov smůla. Ve 20. letech 20. století byl zasažen epidemií tuberkulózy, na kterou několik lidí zemřelo. Dalším neštěstím pak byl událost, která se stala těsně po 2. světové válce, kdy zahynulo pět dětí, které přišly o život při hře s nalezenou municí.

Dne 29.6. 1945 se většina ždánovských obyvatel měla hlásit ve shromažďovacím středisku Dlouhá ves, načež byli vyhnáni do Bavorska, kam je transportovali železnicí.

Informace pochází z informační tabule umístěné u bývalé osady Ždánov.

Vloženo: 27.9.2010Komentáře a upřesňující informace


Ždánovská hájenka [Marie 18.8.2015 22:26] | Reagovat
Dochovalo se něco bližšího o původní hájence, která stála pod Ždánovským vrchem blízko Třech dubů.
Děkuji i za drobnou informaci nebo foto M.B.
Re: Ždánovská hájenka [Jitka 3.8.2016 14:34] | Reagovat
Vážená paní Marie, kdybyste se cokoliv dozvěděla o hájence ve Ždánově, budu ráda. Můj pradědeček (maminčin dědeček) tam pracoval jako hajný. V době zabrání Němci se musel rychle vystěhovat a dostal hájenku v nedalekém Strašíně... Chtěli bychom s maminkou najít alespoň místo, kde hájenka stála... Budu vděčná za jakoukoliv zprávu.
Jitka Králová
Re: Re: Ždánovská hájenka [Jarda 4.8.2016 13:46] | Reagovat
Paní Jitko a paní Marie, napište do toho bílého obdélníčku vpravo nahoře Ždánov a kliknul na slovo Vyhledat, Možná se dozvíte více.
Re: Ždánovská hájenka-informace [Jan Vlček 11.8.2016 17:40] | Reagovat
Hájovna/Hegerhaus/ je zobrazena na německy popsané skice/ viz odkaz "osada Ždánov", u objektu je uvedeno čp.15 /situováno v pravé části obrázku pod vysvětlivkami.Obrázek byl převzat z publikace "Im Lande der künischen Freibauern", autorem příspěvku v této knize byl Dipl.Ing.Heinrich Ertl.
V popisu je u čp.15 uvedeno: "Hs.Nr.15-eine tschechische Familie/Hegerhaus/".
Dle údajů v Pozemkové knize se ve skutečnosti ale jednalo o dům čp.93/st.p.142.Dnes dle Katastru nemovitostí je parcela označena p.č.1526/ viz. www.cuzk.cz/nahlížení do katastru.
Ve fotodokumentaci/ nové snímky/ zobrazený objekt,označený "hájovna" je v k.ú.Řetenice u Stach,okr.Prachatice.
Re: Re: Ždánovská hájenka-informace [JITKA 13.8.2016 21:06] | Reagovat
Děkuji za reakci. Za pár dní, 23.8. jedeme s maminkou "pátrat" přímo na místo, tedy vydáme se z Nezdic... alespoň na ta místa. Jitka
Re: Re: Re: Ždánovská hájenka-informace [Marie 15.9.2016 17:05] | Reagovat
Děkuji Vám všem za reakci i nové informace.
Paní Jitko, budu moc ráda za sdělení Vašeho zjištění při srpnovém
"pátrání", možná jste se i setkaly s nynějšími majiteli zrenovované hájenky. Nám se to zatím nepodařilo.
Moji předkové tam bydleli zřejmě před Vaším pradědečkem.Moje již zemřelá teta se tam narodila v r.1917.Nemáme žádné bližší informace. Marie
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 36 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist