PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Grundzienerhäuser (Grundzienerhäuser) - Stručné info

Přispěl: Michal Urban

Grundzienerhäuser (Grundzinnerhäuser) byly jednou z několika samot, které ležely při Blatenském potoce mezi Potůčky a Horní Blatnou, katastrálně spadaly pod Potůčky. Tvořily ji dva domy - severnější č. p. 14 a jižněji položený č. p. 15, ve kterém bylo do roku 1945 uzenářství a mlékárna. Dům č. p. 14 byl zbourán patrně krátce po válce, č. p. 15 je patrný ještě na mapách z leteckého snímkování z roku 1953. Dnes se z obou objektů dochovaly jen pozůstatky základových zdí a místo, kde dříve byla louka, zakrývá hustý les.
Těsně nad samotou směrem proti proudu Blatenského potoka začíná zhruba čtvrt kilometru dlouhý pás rýžovnických kopečků (sejpů), pozůstatků po rýžování cínovce. S tím může souviset i název samoty - buď je její název odvozen od těžby cínové rudy, nebo - což je pravděpodobnější - se jmenovala po osadníkovi jménem Ziener nebo Zinner (Cínař). Jméno rodiny Zienerů je v Horní Blatné i okolních vsích známé už v 16. století a příslušníci této rodiny zde žili až do vysídlení po 2. světové válce.

Vloženo: 19.9.2010Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 23 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist