PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Švarcava (Schwarzau) - Švarcava - Schwarzau

Přispěl: Petr Bílek

Víska stávala při cestě směřující ze Srubů do Všerub těsně nad státní hranicí, kterou zde tvoří říčka Kouba (Chamb). O vsi, která byla založena patrně až v průběhu 2. poloviny 18. st., se historické prameny a literatura prakticky nezminují. Na mapě z r. 1702, která dokumentuje bavorské hraniční opevnění a na níž je zachycen sousední Neuhof (Sruby), se Švarcava ještě neobjevuje. Severozápadním okrajem vsi procházela cesta, která směřovala ze Všerub přímo do bavorského Stachesriedu a na ní byla vytvořena linie hraničního opevnění (Schanzgraben), znatelná v náznacích dodnes.
V roce 1838 stálo ve vsi 12 rozptýlených chalup, rozložených nad mokřinatým údolím Kouby. Na katastru Všerub, přímo na cestě směřující ze Všerub do Stachesriedu, ležel na hranici Švarcavský mlýn, nebo také Mlýn U lesa. Dnes je poblíž onoho místa instalována cedule, označující zaniklou ves Švarcavu. Na sousedním katastru Pomezí se rozkládala vlastní ves, složená z domků bez hospodářského zázemí.
Částečně převzato a upraveno z knihy Z. Procházky "Putování po zaniklých místech Českého lesa" 2007
V roce 1930 zde stálo 13 chalup, v nichž žilo 65 obyvatel. Po odsunu německého byvatelstva se ves ocitla v tzv. zakázaném pásmu. V roce 1955 byla jako druhá v pořadí na domažlickém okrese po sousedních Srubech zbořena. Bourací protokoly udávají jen mrazivá čísla: "Švarcava - říjen, jasné počasí, zbořeno 6 domů, vytěženo a rozhrnuto 2 045 m stavebního materiálu."
Poslední stopy vsi je možné po delším hledání objevit v okolí bývalé vojenské cesty (rozbitá asfaltka a částečně panelka) procházející ze Srubů do Všerub. Zde při okraji lesa rostou zplaněné ovocné stromy (jabloně), v jejichž blízkosti se nacházejí nepatrné stopy zdiva. Další zbytky rozbořených staveb jsou rozesety při cestě, která vede ze Všerub na jih ke hranici, které jsou ale viditelné jen v době vegetačního klidu.
Částečně převzato a upraveno z knihy Z. Procházky "Putování po zaniklých místech Českého lesa" 2007

Vloženo: 9.9.2010Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 90 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist