Dianahof (Diana, Dianin dvůr) - Diana, Dianin Dvůr - 620 m n. m.
Beigetragen:
Petr BílekLoveckému zámečku Dianahof předcházel popluní dvůr, který zaloili kolem roku 1736 majitelé mutěnínského statku bratři Jan Bedřich a Krytof Václav Vidrpergárové. Ji v roce 1737-38 uvádějí prameny Josefa Erla "ex- Schwarza Hof", tehdy se dvůr jetě nazýval po blízké vísce varcavě - Schwarzach. Součástí dvora byl i panský ovčín.
Jméno Diana Hoff se vyskytuje v matrice prvně roku 1763. Snad ji tehdy byl součástí dvora malý zámeček, který vrchnost vyuívala k lovu a dvůr přejmenovala podle mýtické bohyně lovu Diany na Dianahof. Dvůr leící na k. ú. varcava získal v r. 1770 čp. 1, číslem čp. 2 a dále byly označeny usedlosti v blízké Dolní Huri (Unterhutte). V roce 1812 popluní dvůr zcela vyhořel. Roku 1819 nechal majitel statku Krytof Vidrpergár na místě dvora vybudovat lovecký zámeček s přísluenstvím. V roce 1825 byla při zámečku zřízena kaple zasvěcená jeho patronu svatému Krytofu. Na Dianě také stála budova koly, do ní chodily děti z Horní a Dolní Huti, varcavy a Frantikovy Studánky. Nejlepím obdobím Diany byla údajně léta 1857-69, kdy zde přechodně bydlel majitel mutěnínského statku baron Beck.
Na podzim roku 1870 zahájili noví majitelé statku hrabata Coudenhove-Kalergi v blízkosti zámečku výstavbu obory pro danky a jeleny. Plot obory byl 18 km dlouhý. Délka obory mezi Frantikovou Studánkou a Mostkem dosahovala 7 km při 2 km ířky. V roce 1916 byl hrabětem Coudenhove-Kalergi přestavěn i zámeček. Patrová stavba s nezbytnou věičkou byla doplněna kovovým jelenem, který spočíval na střee schoditového přístavku. Zámeček si zamilovala té hraběnka japonského původu Micu Coudenhove-Kalergi.
Po 2. světové válce slouil zámeček jako rota PS, která byla později přemístěna do nedalekého Berntejnu. Poté byl zámeček vykraden (= pochopitelně vojáky socialistické armády) a ponechán zkáze, vdyt se nacházel v zakázaném hraničním pásmu. Jetě v 70. letech 20. st. měl střechu a částečně dochované interiéry, take páni soudruzi z armády si zde pěkně napakovali kapsy. Přímo u zámečku stála jetě v 90. letech 20. st. kovová hláska-pačkárna, z ní příslunící PS vyhlíeli naruitele.
Zámeček Dianahof, nazývaný po roce 1945 větinou jen Diana, stával na mírném náívrí nad údolím Černého potoka, jím prochází hranice. Z návrí se otevírá překrásný pohled na blízké okolí včetně nedalekého hradu Reichensteinu a rouzhledny Bohmerwaldaussichtsturm na Ebene (894 m n. m.) se sjezdovkami.
Zámeček stál v čele čtverhranného dvora, ohraničeného vysokou zděnou hradbou, jeho strany vyplnovaly hospodářské budovy. Patrovou stavbu kryla mansarda pobitá indelem. Přízemí obsahovalo kuchyni, lovecký salonek a lonici. V patře byly umístěny hostinské pokoje. Při fasádě, kterou pokrývaly jelení a dančí parohy, stála 2 kamenná sedátka s reliéfy jelenů a uprostřed socha Diany s jelínkem. Při cestě hned vedle uzavřeného areálu loveckého zámečku stála kaple sv. Krytofa, nevelká stavba s obdélníkovou lodí, v jejím čele se tyčila vě, krytá jehlancovou stříkou. Přízemím věe vedl hlavní vstup do kaple.
Ze zámečku zbývají dosud poměrně výrazné zříceniny, zachované zčásti a do výe podlahy prvního patra. Ostatní budovy včetně kaple byly zbořeny mnohem důkladněji a zbývají z nich poue základové zdi a nerovnosti. Socha Diany byla převezena neznámo kam a kamenná sedátka s jeleny a zařízení zámku si rozebrali ti, kdo měli do zakázaného pásma přístup. Jedno ze sedátek s jelenem stávalo např. na rotě PS v Bernteinu a dnes je pohozeno nebo bylo pohozeno v Poběovicích u zámku (kde rovně sídlili PS stáci). Pod vojenskou hláskou-pačkárnou jetě v roce 1991 se povaloval u zřícené hradby skelet elegantní bryčky, která kdysi vozila urozené dámy do nedaleké obory...
Ve Státním oblastním archivu Plzen, pobočka Klatovy, je ve fondu velkostatek Poběovice a rodinný archív Coudenhove-Kalergi uloeno mnoství dobových fotografií, na nich je zachycen také zámeček v Dianě v období své největí slávy. Rovně je zde ve sbírce map a plánů uloena dokumentace přestavby zámečku, vyhotovená Václavem Holmem z Vlkanova dne 15. 8. 1906.
Eingegeben: 9.9.2010