PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Svitavy-Lačnov - Kaple (Zwittau - Kapelle in Mährisch Lotschnau) - Z historie lačnovské kaple

Přispěl: Martin Višňa

Barokní kapličku, v některých pramenech uváděnou též jako kostel, vystavěl Moravský Lačnov, tehdy samostatná ves, vlastním nákladem ve středu obce.

Hrubá stavba byla dokončena v roce 1749, v pozdějších letech byla kaple vyzdobena obrazy křížové cesty manželky rychtáře A. Langa a v roce 1824 byla darem Georga Schindlera přistavěna západní část kaple. V téže době nahradily původní výzdobu obrazy Johanna Dittmanna. První mše svatá zde byla sloužena v listopadu 1840. Taktéž původní zvon musel být v běhu času nahrazen, protože pukl, v roce 1884 tak byl v Moravské Třebové ulit zvon Maria o hmotnosti 64 kg, který byl ale během první světové války zrekvírován. V roce 1920 byla kaple kompletně zrekonstruována a dostala zvon nový zasvěcený Panně Marii. Samotná kaple byla podle pamětníků zasvěcena sv. Duchu a o tomto svátku v půlce května až počátkem června se v Lačnově slavila pouť.

Po roce 1960, kdy byl Lačnov připojen ke Svitavám, se již kaple nevyužívala. Naposledy o sobě dala kaple vědět v roce 1968, kdy se její zvon stejně jako mnohé další v zemi rozzvonil na protest pro ti okupaci. To už z ní ale byla ruina se zabedněnými okny a dveřmi. Kaple byla na příkaz okresního národního výboru stržena v roce 1971. Místo, kde stála, dodnes připomíná dřevěný kříž.

Ve spodní části Lačnova stála ještě jedna kaple, postavěná v roce 1804, tato však byla při budování silnice poškozena, tak byla vystavěna v roce 1929 znovu. Dnes taktéž neexistuje.

(Zdroje: R. Fikejz, V. Velešík: Kronika města Svitavy; www.voncal.webpark.cz

Vloženo: 5.9.2010Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 11 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist