Královo Pole - Budovcova (Královo Pole - Budovcova) - O Budovcově ulici a dalích zajímavostech z Králova pole
Beigetragen:
Jan TomáekSobotní, jetě plně letní ráno, kdy se obvykle příli nespěchá. Ani prostranství před nádraím nepřekypuje ádným velkým ruchem, nanejvý se občas projeví příjezd a odjezd vlaků. Sluneční den jako by se nechtěl nechat ruit ani křiující silniční estakádou, její strohý betonový řád je přece jen poněkud kompenzován přilehlým parkem, vzdáleným nástupcem bývalých kláterních zahrad. Je právě hodina, kdy tady ponejvíce probíhá venčení psů.
Kus dál parčíkem a na opačnou stranu pod kolejitěm se lze přesvědčit o účincích elezničního náspu jako hradby oddělující město od venkova. Venkovskou tvářnost těch pár ulic - přesněji uliček - za tratí jetě zdůrazňuje fakt, e část domků byla zbudována pod skalou jako nouzová kolonie. Ale časy se mění, tak i tady se přestavuje, dostavuje a modernizuje. A k tomu je potřeba občas nějaká ta vzájemně výhodná výpomoc.
A podobná víkendová cesta se za tímto účelem bude opakovat jetě několikrát. Listí zeloutne, změní se počasí, avak bude v podsatě splněno.
Ale říká se, e Brno je malé. A Královopoláci jsou známí svým patriotismem.
Zase jedno dopoledne, tentokrát v úplně jiné části města.
Pracovnice na kontrole výrobků jsou někdy zvídavé, třeba na to, kde kdo vude bydlel. A tak se dozvím o jedné - dosud pro mě zcela neznámé ulici v Králově poli. Bývalo to tam prý domácí. Nad ránem se hlásili kohouti. Právě tudy vak byla vytyčena rychlostní silnice na Svitavy a stěhovalo se. Pravděpodobně někdy koncem sedmdesátých let.
Směrem k centru Brna zbudovaná výpadovka přemosuje i prostranství před královopolským nádraím a dál vede souběně s elezniční vlečkou - tzv. starou Tinovkou. Místo, kde se větví koleje je původním nádraím Královo pole, jeho staniční budova rovně ustoupila rychlostní silnici. Na vlečce před starým nádraím bývaly závory (a to i zvlá pro pěí - se brdlením), které mnohdy způsobily nečekané zdrení.
V souvislosti s výstavbou výpadovky i tato křiovatka byla řeena mimoúrovňově - velkoryse pojatým přemostěním - moná a příli. Pod strání, odkud přemostění vychází, poněkud vklíněna mezi silnicemi - se nachází jistá nevelká stavba, které by někdo znalý třeba říkal zámeček (vybavit by se mohlo poněkud zdlouhavé čekání naproti na autobus). I svým vzezřením venkovské barokní usedlosti jako by stavba splňovala vechny atributy lechtického sídla - by majitel v hierarchii prý nespadal příli vysoko - přesto takto uváděna není.
Jakoe k zámkům má patřit zahrada či park - ani zde nemohla chybět okrasná venkovní úprava, a to ve stráni nad zadním traktem. Lze přičíst alej, která lemovala cestu od zámečku na Mojmírovo náměstí. Její zbytky (a nejen ty) ovem vzaly za své právě při stavbě nové komunikace, která samotná na Mojmírovo náměstí vpadává poněkud rázně.
Náměstí si dlouho udrovalo, a do jisté míry udruje venkovský charakter a aby nebylo překvapením konec - i zde byla jedna budova nazývána zámečkem. A jako jediná zůstala zachována (při nedávných rozsáhlých přestavbách) z bývalého hospodářského dvora naproti kartuziánského klátera.
V Králově poli jsou u taková místa, která hned zrovna zajímavě připadat nemusí, ale zajímavé je třeba i to, jakým způsobem o sobě prostřednictvím rodáků či sympatizantů dají vědět.
Eingegeben: 3.8.2010