Chebský masokombinát (Chebský masokombinát) - konec jatek v Chebu
Přispěl:
Radim HettnerTradice uzenářství a řeznictví na chebsku je podchycena v análech již od středověku. Chebští řezníci provozovali své porážky v dnešní Hradební ulici. Maso pak prodávali v masných krámech, které stávaly na náměstí, později byly přemístěny směrem k Bartolomějskému kostelu. Zajímavostí je fakt, že v době válečné se branná povinnost vztahovala i na řezníky a ti měli za úkol bránit tzv. Řeznickou bránu, zbraně pak měli uložené v Řeznické věži, kterou lze najíti nedaleko městské knihovny. Chebský cech řeznický se rovněž v letech 1412-13 vyznamenal dobytím hradu Neuhausen, který byl toho času v držení loupežníka Erharda Forstera ze Selbu. Za tuto svou statečnost získal cech privilegium mávat v postním čase praporem za zvuků fanfár. Tato tradice se v Chebu udržela až do druhé poloviny 19tého století, než nastala průmyslová revoluce.
Průmyslová revoluce ruku v ruce s sebou nesla zvýšení počtu obyvatelstva a středověký řeznický cech nestačil zásobovat chebany patřičným množstvím masa. Proto byla na popud městské rady v roce 1894 na tehdejším Lodním předměstní vybudována nová jatka, která v podstatě za pomoci několika dílčích úprav a modernizace budov sloužila do roku 2007. V roce 1935 bylo v Chebu registrováno 1 česká a 53 německých řeznicko uzenářských živností. Po osvobození města a odsunu většinového německého obyvatelstva bylo v Májové ulici č.p. 38 otevřeno první české řeznictví. Chebský masokombinát se tak stává významným dodavatelem do lázeňských zařízení. V roce 1996 spolu s dalšími devíti podniky znovuzakládá ZŘUD (ten fungoval do roku 1949 v západních Čechách, než byl znárodněn). Tato zkratka v sobě skrývá tento význam: zemědělství, řeznictví, uzenářství, distribuce. V roce 2001 získal certifikát ISO 9001 a o dva roky později směly nosit výrobky tohoto masokombinátu značku Klasa. Labutí písní pak bylo udělění ceny Zlatá Salima na potravinářském veletrhu v roce 2004 za výrobek Valdštejn.
Společnost Chebský masokombinát se však ocitá v dluhové pasti, její dluhy vůči věřitelům se pohybují kolem 100 milionů Kč. Proto na ni v červenci roku 2007 Krajský soud v Plzni vyhlásil konkurz, a masokombinát byl nucen během několika málo dní ukončit výrobu. Jako důvod ukončení výroby se uvádí to, že „tato velká zpracovatelská kapacita v regionu, kde není dost vstupní suroviny, může za současné situace na trhu jenom těžko efektivně fungovat,“ (vyjádření správce konkurzní podstaty masokombinátu pana Vladimíra Nechutného.) Právě vysoká zadluženost, nedostatek zvířat v regionu a peníze chybějící na jejich nákup patří mezi hlavní faktory, které rozhodly o konci masokombinátu. O vyhlášení konkurzu požádali vlastníci masokombinátu, který patřil do skupiny ZŘUD. Ti uvedli, že má firma více věřitelů a není schopna plnit své splatné závazky. V létě roku 2010 začalo bourání vlastních historických objektů a jaké jsou další záměry investora je zatím napsané ve hvězdách. Město Cheb zbouráním těchto jatek definitivně a nenávratně přišlo o poslední ukázku krásné typické komplexní industriální architektonické zástavby konce 19tého století na svém katastru....
zdroje:
porůznu internet
Historie a současnost podnikání na chebsku a ašsku
Vloženo: 31.7.2010