Bienertova pila (Bienertova pila) - Historie a současnost
Beigetragen:
Martin ČejkaModrava byla dříve rybářskou osadou (první doloená zmínka je z r.1614). V roce 1799 koupil kníe Schwarzenberg od hraběte Kinského rozsáhlé území Práilského panství (kam Modrava patřila), aby vyuil obrovského bohatství dřeva ze zdejích rozsáhlých lesů.
Určitý druh smrkového dřeva se tady vyznačoval zvlátní vlastností a tou byla ozvučnost - rezonance. Dřevo proto bylo vhodné na výrobu klávesových nástrojů, konkrétně rezonančních desek, ebrování pro stavbu křídel a pianin a také jejich klávesnic.
Toho chtěl vyuít podnikatel Franz Bienert (narozen 4.2. 1788 v Horní Chřibské) a roku 1827 zakoupil od majitele panství Josefa Schwarzenberga starí pilu, stojící na levém břehu Roklanského potoka v Modravě a adaptoval ji na vhodný tovární objekt. lo pravděpodobně o pilu v místě dneního Pupíku (viz.plánky, které mapují postupný vývoj objektů pily a okolí). S pilou Bienert zároveň koupil vedlejí hájovnu (je také často uváděna jako schwarzenberský lovecký zámeček), dnes pension Modrava. Na překladu na jejím vchodem je dodnes vyryt letopočet 1836 a iniciály FB. K pile vedl z Roklanského potoka 500 m dlouhý náhon. K objektům také patřila stáj východně od hájovny (na začátku dneního parkovitě). V okolí v této době stál jetě dům čp.49 (dnes penzion Arnika) a na druhé straně Roklanského potoka při cestě na Březník hostinec U tří sluk, známý z románu Karla Klostermanna Ze světa lesních samot. Tehdy patřil pravý břeh potoka ke katastru Práil (Stubenbach I. Theil), zatímco levý břeh ke katastru Vchynice-Tetov (Chinitz Tettau).
V roce 1832 Bienert získal císařské privilegium pro výhradní výrobu ozvučného dřeva na dobu 10 let, dalí pak pro zlepený postup výroby a samostatné privilegium pro výrobu řeetových lubů. Počáteční spotřeba dřeva činila 500 plm (plnometrů m3) ročně, později kolem 1000 plm ročně.
Někdy po roce 1837 postavil Bienert 30 metrů západně od první pily u odbočky z náhonu dalí pilu, která se stala základem jeho továrny. Patřil k ní obytný dům čp.51 a moná i dalí dva vedlejí domy (čp.60 a 61). Původní pila pak slouila pro ukládání a suení vyrobeného materiálu. Postupně byly také postaveny domy na druhém břehu Roklanského potoka pod hostincem U tří sluk.
Výrobní postup byl následující: dřevo se kácelo v zimě, roztípalo se, na jaře se několik týdnů máčelo, suilo se a típalo na strunné nástroje či se řezaly desky pro klavíry. Znovu se 4 týdny máčelo, suilo a bělilo na slunci. Vyváelo se do celé Evropy a Ameriky.
V roce 1855 zřídil Bienert dalí podobnou provozovnu ve Stoci. V Modravě v tuto dobu zaměstnával na pile a v lese 50 - 100 lidí. Platnost privilegií byla po dvou letech prodluována a do jeho smrti (1.2.1866), kdy převzala vedení obou závodů jeho manelka. Výroba vak vzhledem k velké konkurenci klesala a polom, který roku 1870 zničil mnoho starých porostů, zapříčinil, e rezonanční dříví muselo být dováeno z daleka. Paní Bienertová obě pily roku 1871 prodala Schwarzenbergovi, který výrobu roku 1880 převedl do Stoce.
Pila na Modravě ale pravděpodobně pracovala dál (ji ne pro rezonanční dřevo). Někdy v letech 1880-1885 byl k pile přistavěn na druhé straně náhonu (směrem k dnenímu Pupíku) dalí objekt. Původní pila pak byla zbourána. Zároveň byla zasypána část náhonu směrem k hájovně. V této době je v katastru zmínka i o mlýnu na st.p.č.70.
Kdy pila ukončila provoz není jasné, podle údajů místních lidí vyhořela po 2.sv.válce. Je jetě na leteckém snímku z roku 1949.
Postupně byly zbourány i domy na pravém břehu (od r.1924 k.ú. Filipova Hu), kudy přiblině od r.1970 vedla signální stěna TZ.
Do dneních dnů se dochoval (v přestavěné podobě) objekt úplně první pily, který později slouil pro ukládání a suení vyrobeného materiálu. Patří Lesům ČR a je známý jako penzion Pupík. Vedle je zachována prakticky v nezměněné podobě bývalá hájovna, která slouí jako penzion Modrava. Náhon pro pilu je pozorovatelný z Roklanského potoka a k místu dneního tábořitě NP, pak se ztrácí a v místě pily je jen mělký zarostlý příkop. Na louce na pravém břehu naproti Pupíku je lyařský vlek SKI klubu Suice a jsou zde jetě patrná místa, kde stál hostinec u Tří sluk i dalí domy pod ním. Dále na pravém břehu proti proudu je rozeznatelná trasa signální stěny. Ta poblí tábořitě NP přecházela na levý břeh a jsou tam zbytky betonové konstrukce. Signálka pak pokračovala podél cesty směrem na Rybárnu.
Údaje z katastru z 1.poloviny 20.století (poskytl Jan Vlček):
Na stavební parcele č.70 byl objekt čp.50, v Pozemkové knize ve vloce číslo 50 zapsaný jako mlýn a hájovna čp.50 (v originále "Mahlmühle Nr.Cons.50 und Forsthaus in Mader"). Knihovní vloka dále obsahovala více objektů a několik pozemkových parcel. Zapsaným majitelem byl Adolf Josef kníe ze Schwarzenbergu.
Knihovní vloka číslo 50 byla zruena v roce 1902 a vekerý v ní zapsaný majetek zahrnující m.j. st.p.69/stáj a st.p.82/obytný dům čp.51, byl přepsán do Seznamu II.- Majetek Panství Práily (Herrschaft Stubenbach) - zemské desky, vloka číslo 1360.
Na stavební parcele číslo 85 byl objekt, v pozemkové knize, kn.vloka původně Seznam II.,poté č.126, zapsaný jako Pila k čp.51 (v originále "Brettsäge zu Nr.C.51"). Na stavební parcele č.82 byl dům čp.51.
Původně byla pila zapsána v Seznamu II. (Panství Práily), v roce 1923 byl zapsán ve vl.č.126 jako vlastník Adolf Josef Schwarzenberg (zápis č.d.525/1923).
V roce 1928 přelo vlastnictví na Jana Schwarzenberga (zápis č.d. 139/1928), v roce 1940 zapsána poznámka převzetí majetku Německou říí (č.d. 164/1940) a posledním zápisem je záznam z r.1950 - vlastnictví na čs.stát-ministerstvo zemědělství-správu státních lesů a statků (zápis č.d.197/1950).
Podklady: mapy Stabilního katastru a dalí, údaje z katastru, internet, vlastní průzkum
Eingegeben: 5.7.2010