PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Novoveská kyselka (Neudorfer Seuerbrunn) - Opis z cykloportálu Karlovarského kraje

Přispěl: Miroslav Landa

Na místě kyselky dnes najdeme zakrytou žulovou kašnu, ve které Novoveská kyselka vyvěrá. Bohužel je překryta betonovou deskou, ale v dobách, kdy se kyselka stáčela, byla deska skleněná. Kašna byla vyrobena, a zde umístěna v roce 1893 a v ní se nachází šachta hluboká 17 metrů. V hloubce 3 m je přepad, kterým se kyselka stáčela. Nad kašnou stával velký pavilon, kde dělníci kyselku ručně stáčeli. Hned vedle pavilonu býval byt správce a také obchůdek a stáje pro koně. Z budov tu zůstaly už jen ruiny. Dříve sem lidé jezdívali kočáry z širokého okolí a kupovali si zde kyselku od majitele - vévody Beaforta z Bečova. Za první sv. války vévoda pronajal stáčení firmě Moser z Karlových Var a ti zde začali stáčet kyselku do vlastních 0,33 l lahví. Kyselka se tu stáčela až do konce 2. sv. války a po vysídlení Němců už se stáčení neobnovilo a to také proto, že ve Slavkovském lese vzniklo vojenské cvičiště.
Po roce 1990 zde karlovarská Magnesia udělala nové vrty a začala stáčet kyselku pro svůj závod v nedalekém Mnichově. Kyselka je známá svým vysokým obsahem hořčíku, což je způsobeno hadcovým podložím. Magnesii, kterou si pak kupujeme je vlastně směsí všech okolních pramenů a jednou její sloužkou je i nedaleká Grünská kyselka. Jímání kyselek je ukryto v mnoha dřevěných domkách, jak zde, tak v celém širokém okolí. Kvůli čerpání kyselek byl zde vypuštěn velký Novoveský rybník, na jehož dně je také několik domečků.Vloženo: 9.5.2010Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 10 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist