Podlouňovický mlýn (Podlouňovický mlýn) - Historie - I část
Beigetragen:
Zdeněk PecharStával po pravé straně silnice z Louňovic do Kondrace, před mostem přes Blanici. Trpěl častými povodněmi, které během jednoho roku dvakrát zničily hráze, odplavily i dřevěný most. V roce 1834 poár zničil i dřevěný mlýn. Aby byl uchráněn nový mlýn před velkou vodou, začala vrchnost za arcibiskupŹství jetě v téme roce stavět nový, kamenný most a naváet jetě vyí hráze. (Kamenný most měl dva oblouky a můete je vidět na starích fotografiích.Mostbetonovýbylvystavěnvroce1954-56)
V roce 1840 byl na místě starého, dřevěného mlýna postaven nový, 1 poschoďový, zděný, krytý takami. Ten nejdříve vrchŹnost pronajímala a pak prodala soukromým mlynářům. Ve mlýně se vystřídaly čtyři mlynářské rody. Nejdéle, téměř celé století, tu hospodařil rod Jeřábků. V r. 1848 se do mlýna přienil mlynář Ignác (Hynek) Jeřábek z Hluboké. Byl to pravý český Pan otec, vlastenec, který byl výborným pokrokovým hospodářem. Byl zároveň i starostou Louňovic.
Mlynář Jeřábek jel v čele banderia, které slavnostně vezlo 12. května 1868 do základů Národního divadla v Praze blanický kámen. Na památku této události vysázel podél silnice u mlýna lipovou alej. U Jeřábků měli 5 dětí, nejstarí syn padl v 1. světové válce a čtyři dcery, které se zapojovaly do kulturního dění v Louňovicích, byly členky tehdejího ochotnického divadla. Rod Jeřábků tu spravoval mlýn plných 77 let od r. 1848 1925. 19. prosince 1925 se v Podlouňovickém mlýně změnil hosŹpodář. Do mlýna přiel z Nučic u Českého Brodu mladý mlyŹnář Václav Mikovský, za manelku si vzal Růenku dceru starého pana otce, který jím zároveň předal celý mlýn s pilou, hospodářstvím a polnostmi. Nástupce zmodernizoval chod mlýna. Nahradil mlýnská kola turbinou na vlastní elektrický proud, poháněnou vodou přiváděnou ze slepého ramene BlaŹnice. Elektrický pohon přivedl i ke Kanadské pile, která byla součástí mlýna ji od roku 1840. Pila byla vedena jako chráŹněná památka pro její zvlátnost. Její stavba byla celá dřevěná i spojení bylo bez jediného kovového hřebíku. Elektřina do obytné části mlýna byla zavedena a po r. 1930 přípojkou ze Světlé. Do budovy mlýna byly ze silnice dva vchody. Jeden do mlýnice, druhý do obytné části. V přízemí byla alanda, kde se scházela mlynářská chasa, stárek, mládek, čekali tu mleči, pobývali krajánci, kteří se tu vyspali i najedli. Krajánci přicháŹzeli, aby seřídili a opravili zařízení mlýna, přináely zprávy z jiných krajin, zpívali, vyprávěli příhody veselé i smutné a pak odeli do dalího mlýna. A co se tu v alandě vyprávělo? e po smrti jisté děvečky, která se u mlýnských kol utopila, tady straila. Nebo, e hastrŹmani odtud prý chodívali do Louňovic k muzikám do hospody na Adamovsko, to byl hostinec, který stál na rohu náměstí a Rozmarýnské ulice. V přízemí byla jetě velká kuchyň, ve které se pro vechny vařilo a černá pec na pečení chleba. V poŹslední době tu vypomáhala stará paní Jindrová, pravá ruka paní mlynářky, výborně vařila a pekla chutný chléb. BydleŹla v blízké vile Blaník. Stávalo se při velké vodě v Blanici, e protékala chodbami v přízemí mlýna. V 1. poschodí byla velká lonice a prostorná obývací místnost, zároveň jídelna s dlouhým stolem a lavicí. Tady měl i pan mlynář svůj koutek s kancelářských stolem, kde úřadoval. Vedl účetní knihy o hospodaření o výplatách pro úřady i pro vlastní potřebu. Zde potvrzoval mlecí kníky, doklad v mnoství o druhu obilí na semletí a pak o převzetí mouky.
Do mlýna přiváeli zemědělci větí mnoství obilí na dřeŹvěném voze korbě, drobní hospodáři na trakaři, vozíku a v zimě i na sáňkách. Ve mlýně byl provoz i za druhé války. Na budově byl černý, česko-německý nápis MLÝN MÜHLE. Rodina Mikovských měla 3 děti. Nejstarí byla dcera Zdenička *1926 zemřela v r. 2008. Syn Václav se vyučil mlynářem *1928, dlouhá léta zaměstnán u firmyJelínekveVizovicích na Moravě zemřel. Nejmladí syn Jaroslav *1940, zaměstnanec ČSAD, v důchodu, bydlí v Louňovicích.
Podlouňovický mlýn utichl, provoz se zastavil v r. 1948 kdy byl dle tehdejích zákonů znárodněn. Pozemky a hosŹpodářské zvířectvo patřící ke mlýnu přelo do místního JedŹnotného zemědělského drustva. Pan mlynář byl v posledŹních letech zaměstnán jako účetní v nově zaloeném drustvu v Louňovicích. Zemřel v r. 1970 v 77 letech. Mlynářem byl od r. 1925 1978, tj. 23 let. Paní mlynářka zůstala sama v oputěném mlýně do roku 1977. Poslední léta doila v rodině nejmladího syna JaroslaŹva, v rodinném domku v Louňovicích, kde o ni pečovali. ZeŹmřela v r. 1983 v 81. letech.
Syn Jaroslav je poslední ijící potomek z mlynářského rodu Mikovských. ( Louňovický zpravodaj - J. Holá )
Eingegeben: 23.1.2010