EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Plzeň-Rychtářka (Plzeň-Rychtářka) - O zaniklé čtvrti Rychtářka

Beigetragen: Pavel Frýda

Zaniklá čtvr Rychtářka dostala své jméno díky tomu, že byla postavena na "rychtářově louce" mezi řekou Mží a dnes zasypanou Mlýnskou strouhou. Zdali se jenalo o pomístní název, nebo byla-li louka přímo majetkem některého z rychtářů* zdroje neuvádí. Zástavba Rychtářky pocházela převážně z 19.století. Jednalo se takříkajíc o tehdejší průmyslovou zónu, nebo zde stála od r.1837 vůbec první plzeňská továrna (spíše manufaktura)-Levitova koželužna, bývaly zde také jatky, pivovar, své živnosti zde provozovala řada řemeslníků. Čtvr porůznu postavených domů a domků s lomenými uličkami nepostrádala jistou malebnost. Po r.1948 živnosti zanikly, domy byly zabaveny a po letech socialistické péče byl jejich stav označen jako havarijní. Prakticky celá čtvr byla demolována počátkem 80tých let v souvislosti s výstavbou silničního průtahu od Rozvadova do Prahy. Byly však zbořeny i domy, které nestály v cestě dnešní čtyřproudé vozovky, na jejich místě je nyní velké parkoviště. Zanikly celé ulice Hrnčířská, Příční, Příkopní, Na prádle a Na Rychtářce, jen silnička vedoucí okolo parkoviště nese symbolicky původní název Truhlářská ulice. Demolici jako zázrakem unikly pouhé dva domy-Lautersakovský a bývalý zájezdní hostinec U města Drážďan**. Lautersakovský dům nesl název podle svých někdejších majitelů, kteří zde provozovali barvířství. Dnes je do původní podoby zrekonstruovaný dům v soukromých rukou a slouží jako penzion a restaurace s vlastním malým pivovarem. V bývalém hostinci U města Drážďan, který býval spojen se Saským mostem malým mostkem, je dnes zdravotnické zařízení Policie ČR.
Dnes si jen málokterý z řidičů, který najde místo na neustále přeplněném parkovišti, vzpomene na někdejší zaniklou svéráznou plzeňskou čtvr....

*rychtář-z německého slova Richter tj.soudce, za středověké královské správy dosazený městský úředník, který zastupoval krále

**název hostice U města Drážďan (Dresden, hlavní město dnes spolkového státu Saska-Sachsen) měl vazbu na blízký Saský most, dnes správně Rooseveltův, ale v Plzni mu nikdo neřekne jinak než Saský most. I dnešní Rooseveltově ulici se říkalo Saská, v někdejších městských hradbách zde stála brána zvaná Saská. O Saském mostě koluje vtip, že se jedná o nejdelší most na světě, protože se nedohlédne z jednoho konce na druhý (most je totiž stavěn do zatáčky a výhledu brání vysoká budova školy v Podmostní ulici).

Eingegeben: 21.1.2010



Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 77 do následujícího políčka:

   


Processing time: 10 msec.
IP address = 18.218.189.11
desktop version