Marienthal (Marianské Údolí) - Vznik a zánik
Beigetragen:
Zdeněk PecharTento malebný kout na Ohři má krátkou historii. Stávala zde osada, která krátce před první světovou válkou, kdy byla na vrcholu, měla 5 obytných domů, obilný mlýn, pilu, výrobu beden a sadů a pekárnu. ilo zde přes 50 obyvatel. V roce 1864 se spojil loketský stavební mistr Scherbaum s praským soukromníkem Stöcklem, který dal k dispozici peníze. Dali v Mariánském údolí postavit jez na Ohři a od něj náhon pro nově postavenou pilu. Ale ji v následujícím roce 1865 odcházející ledy strhly jez a velké vodní kolo pily se utrhlo z hřídele. Teprve po čtyřech letech bylo zařízení dáno znovu do provozu.
Roku 1875 koupili Mariánské údolí Ludwig Siegel a Josef Lorenz z Kadaně. Stavebním mistrem Süssem dali zřídit nový jez, pilu přenesli na pravý břeh náhonu a vestavěli do ní obilní mlýn. O rok později vak znovu byly velké ledy. Při svém odchodu se led navril u Kláterní skály v Kadani a vodní masy s ledovou třítí zaplavily celé Mariánské údolí. Při této velké vodě samozřejmě vzal za své nový jez a vechny budovy byly poničeny. Dne 7. října 1881 získal Mariánské údolí Florián Neumann. Byl to nesmírně podnikavý mu. V Mariánském údolí zřídil pilu. Na jaře roku 1884 dal postavit prám a zřídil převoznictví. Rovně dal do provozu mlýn. Obnovil po poáru poničené stáje a hospodářské budovy a postavil několik obytných domů. Na podzim roku 1892 začal stavbu nového jezu a v roce 1902 zvládl jetě postavit převoznický dům, nový most přes náhon, dvě nová vodní kola a brusírnu. Pak odeel na zaslouený odpočinek do Kadaně a vekerý majetek v Mariánském údolí převedl na svého syna Julia.
Osada v Mariánském údolí nikdy nebyla úředně uznána jako samostatný celek, ale jako součást obce Miřetice. Odchodem Němců po 2. světové válce zanikla.
(ze stránek města Kláterec nad Ohří)
Eingegeben: 19.1.2010