Ungarisch Ostra-Synagoge (Uherský Ostroh-synagoga) - Stručná historie idovského osídlení v Uherském Ostrohu
Beigetragen:
Pavel Frýdaidovské obyvatelstvo prokazatelně ilo v Uherském Ostrohu ji v 16.století, ale zdejí idovské osídlení bude zřejmě jetě starí. Počty obyvatel idovského vyznání dostupná česká odborná literatura neuvádí, je pouze známo, e při posledním předválečném sčítání obyvatelstva se k judaizmu přihlásilo 85 osob.
idovská čtvr bývala v jiní části města, v dneních ulicích Kostelní a ance, poblí břehů řeky Moravy. Z původních 35 idovských domů je dochováno dodnes 26, např. čp.172-bývalá stará kola, čp. 157-nová kola a čp.159-někdejí obecní dům idovské obce. Synagoga stávala nedaleko od řeky Moravy, u dneního domu čp.99 (dnes spojená pozem.parcela č.820/2 o rozloze 6161m2, vedená jako ostatní komunikace, katastr.území Uh.Ostroh, majetek města Uh.Ostroh), místo není dodnes zastavěno, mezi domem čp.99 a synagogou stály vak minimálně dva dnes zbořené domy. Synagoga měla svůj původ a základy snad ji ze 16.století, klasicistní podobu známou ze starých fotografií získala okolo r.1800 i později prola dalími úpravami. Zbořena byla na příkaz německých okupačních úřadů v r.1944, tedy v době, kdy Němci mohli mít ji jiné starosti neli boření synagog...V průběhu holocaustu byly vyvraděny celé rodiny Bayerova, Hahnova, Kohnova, Mandlova, Reichova, Sonnenfeldova, Kornfeinova a dalí, takté mnoho dalích jednotlivých občanů.
Starý idovský hřbitov s náhrobky ji ze 16.století byl pro pokození zruen v r.1950, na jeho místě je dnes komunikace. Asi stovka dochovaných cennějích stél ze 17. a 18.století byla přemístěna na cca 100 m vzdálený nový hřbitov poblí Veselské ulice, který byl zaloen v r.1862 (pozem.parcela č.766 o rozloze 2753 m2 vedená jako hřbitov, katastr.území Ostroské předměstí, v majetku idovské obce Brno), je zde k vidění dalích cca 200 novodobých náhrobků. Márnice a hrobnický domek byly zbořeny po r.1945, v r.1959 byl v areálu pohřebitě zřízen památník obětem nacistické rasové perzekuce. Bohuel v r.2009 se hřbitov stal obětí vandalského a zřejmě i antisemitského útoku, 63 náhrobků bylo vyvráceno a povaleno, některé byly nenávratně pokozeny přeraením.
Zdroje: J.Klenovský, idovské památky Moravy a Slezska
J.Fiedler, idovské památky Čech a Moravy
H.Gold, Die Juden und die Judengeschichte Mährens in Vergangenheit und Gegenwart
Eingegeben: 2.1.2010