Jahnmal (Cheb - Jahnův pomník) - Pád Egerlandu a likvidace turnerského pomníku
Beigetragen:
Pavel FrýdaAčkoliv je na Chebsku i v přilehlé části Bavorska v 9.-11.století archeologickým výzkumem doloeno slovanské osídlení, středověká kolonizace tohoto prostoru proběhla z německé strany. A v r.1266 získal město s okolím do zástavy Přemysl Otakar II. a k českému státu jej natrvalo připojil Jan Lucemburský v r.1322 jako nezastavitelné území (co je s podivem, nebo Jan zastavil kde co a v zástavě přiel i o původní přemyslovskou královskou korunu). Snad právě z těchto nepopíratelných historických skutečností byla na Chebsku sudetoněmecká iredenta silná a chebtí Němci vdy cítili sounáleitost s německým prostředím. V 19.století v době vypjatého nacionalizmu byly zakládány různé národnostní spolky, mezi nimi i tělovýchovný spolek turnerský (Turnerschaft). Turnerské hnutí bylo zaloeno v Německu Friedrichem Ludwigem Jahnem (1778-1852). Chebský turnerský spolek existoval jistě ji v r.1875, turneři se scházeli a cvičili v tělocvičně Turnhalle na rohu dneních ulic Komenského a J.V.Sládka. Budova byla zničena při bombardování Chebu 8.4.1945, místo není dosud zastavěno, tato tělocvična byla původně rozestavěna jako synagoga, ale idovská obec ji z dnes neznámých důvodů odprodala městu Cheb. Paradoxně v těchto místech bujela nacionálně-socialistická ideologie a v r.1931 se stal vůdcem zdejích turnerů právě Konrád Henlein. Jedním z počinů chebského turnerského spolku byla výstavba pomníku svému zakladateli Friedrichu Jahnovi (Jahnmal), česky se říkalo turnerský pomník. Pomník byl vystavěn na uměle nasypaném pahorku na pitálském vrchu. Slavostně odhalen byl nedlouho před vypuknutím I.světové války v srpnu 1913 a měl symbolizovat odhodlanost a věčnost němectví Egerlanderů (německých obyvatel Chebska). Pomník tvořil obelisk s jakýmsi znakem, připomíná to v kruzích zakomponovanou svastiku, snad byl ten symbol převzat ze severské germánské runové symboliky, kde turneři (i nacisté) hledali inspiraci a svastika se tam uívala odedávna*. Obelisk obklopovaly tři dvoumetrové sochy německých orlů.
Vrcholem snaení, nejen turnerů, ale téměř vech sudetských Němců bylo odtrení českého pohraničí a jeho připojení k Velkoněmecké říi, které trvalo 6 let a7 měsíců. Od poloviny dubna 1945 mohli znepokojení chebtí Němci slyet dunění blíící se fronty. 8.4.1945 postihl Cheb velký nálet, bylo zničeno nejen nádraí, ale v troskách leela odhadem asi třetina Chebu. 18.4.1945 překročily u Trojmezí české hranice první americké jednotky 90.pěí divize a 20.4.1945 "oslavili" atí Němci führerovy narozeniny americkou okupací. Posílit bojového ducha soukmenovců dorazil z Liberce 21.4.1945 sám gauleiter Sudetengau Konrad Henlein, prohlásil město za pevnost a vynadal chebskému starostovi Jankovi do zbabělců a defétistů, nebo navrhl vydat Cheb bez boje. Sám vak nebezpečně odstřelované město brzy opustil a uchýlil se na statek Manský dvůr**, tého dne toti američtí stíhači rozstříleli věe kostela sv.Mikuláe, nebo si zde němečtí vojáci zřídili pozorovatelny. Obranu města dostal za úkol 33.pluk Wehrmachtu majora Geislera posílený zbytky různých rozbitých jednotek. Němečtí vojáci se v okolí zakopali i ve městě zřídili řadu opěrných míst, vechny mosty byly vyhozeny do vzduchu. Němci vak u mleli z posledního, nálety a útoky hloubkařů rozvrácená dopravní sí jim nemohla dodat potřebný materiál, chyběly zejména těké zbraně, kromě několika děl museli obránci spoléhat jen na minomety, panzerfausty, kulomety a dalí ruční zbraně. Útok na Cheb zahájila 25.4.1945 americká 97.pěí divize*** gen.Halseye, na přístupech k městu i v jeho ulicích bojoval zejména její 387.pěí pluk. O město se bojovalo poměrně dlouho a tvrdě, Cheb kapituloval a 26.4. ve 14.30 hodin, sám mjr.Geisler byl v bojích zabit. Američané ztratili 46 padlých a několik desítek zraněných. Bitva o Cheb byla největím bojovým vystoupením americké armády na naem území.
Dne 30.4.1945 dorazil na chebské náměstí od Dunkerque kombinovaný oddíl čs.obrněné brigády. Jen z uctivé vzdálenosti si chebtí Němci prohlíeli obrněné transportéry a mue v britských uniformách s náivkou CZECHOSLOVAKIA, určitě jsou mezi nimi i ti Juden (a skutečně byli)....
8.5.1945 přijel od Karlových Varů k americkým liniím u Lokte mercedes s bílou vlajkou, gauleiter Konrad Henlein se naivně domníval, e můe nějak vyjednávat. Nikdo s ním vak jednat nechtěl, po krátkém zpravodajském výslechu byl zatčen a posazen do meního komfortu nákladního automobilu, který jej zavezl do Plzně, kde jej Američané zavřeli v borských kasárnách s vyhlídkou na vydání čs.úřadům. V noci rozbil brýle a podřezal si íly, jeho tělo pak skončilo v achtovém hrobě plzeňského ústředního hřbitova v sektoru 77.
Turnerský pomník přečkal boje o Cheb zřejmě nepříli pokozen, v říjnu 1945 byl rozmetán výbuchy náloí, které k němu poloili čs.vojáci.
*svastika je velice starobylý symbol těstí, hojně byla uívána severskými národy. Svastiky byly např. uívány jako výsostné znaky na vojenských letadlech Finska (modrá) a Lotyska (temně červená) ji od 20tých let minulého století, tedy v době, kdy o nacizmu jetě nikdo neslyel. Svastiky v různých provedeních jsou bez jakýchkoli reminiscencí dodnes uívány na lotyských lidových výivkách. Finové a Lotyi nejsou vak germánskými národy.
**Manský dvůr (Lehnhof) u Dolního andova byl Konrádu Henleinovi darován Hitlerem, jednalo se zabavený český majetek. Koncem války zde pobývala i Henleinova rodina, manelka Emma s nejstarí dcerou Gudrun zde byly zatčeny čs.orgány a vězněny do r.1948, kdy byly proputěny do SRN. Emma Henleinová přeila manela o více ne 50 let, zemřela v září 1995.
***útvary americké armády byly z tradice často nazvány jako pěí (infantry), nicméně v té době byla americká armáda plně motorizována, útočící pěchota měla obrněné transportéry a byla podporována tankovými prapory. Oproti tomu německá armáda se v závěru války musela spolehnout na hippomobilní (vozatajskou) dopravu a jednotky pěchoty opravdu pochodovaly pěky, pokud nemohly vyuít elezniční přepravu. Četí lidé často asli, jak se Němci vůbec mohli opováit postavit se tak dokonale vyzbrojené a logisticky zabezpečené armádě, jakou byla v závěru války US Army. Bylo to vak zdání, v boji s jetě dobře vyzbrojenými a zkuenými německými jednotkami utrpěly málo ostřílené americké divize v počátku války i řadu dílčích neúspěchů.
Zdroje: Z.Procházka, Město Cheb historicko-turistický průvodce
J.Marek, Ukradený jeep
E.Hruka, Akce Zeppelin
Eingegeben: 27.12.2009